Reklama

Debata o Polsce w Parlamencie Europejskim. Relacja na żywo

w Parlamencie Europejskim zakończyła się debata poświęcona aktualnej sytuacji w Polsce, która miała związek z kontrowersjami wokół Trybunału Konstytucyjnego i nowelizacją ustawy o mediach publicznych. W debacie uczestniczyła premier Beata Szydło.

[ZAKOŃCZENIE RELACJI NA ŻYWO]

19.37
Martin Schulz dziękuje premier Beacie Szydło za udział w debacie i zamyka posiedzenie. 

19.34

Głos ponownie zabiera premier Beata Szydło. "To ważna debata dla wszystkich: dla Polski i PE. Serdecznie dziękuję (..). Dziękuję za głosy, wierzę, że ta informacja pomoże do wyrobienia sobie opinii. Jestem zawsze do państwa dyspozycji -  zadeklarowała premier. 

19.32
"Uważam, że utrzymywanie konstruktywnego dialogu pozwoli na rozwiązanie zagadnień tak jak ze wszystkimi państwami UE" - zakończył Timmermans.

19.30

Reklama

"Wszyscy członkowie UE ratyfikowali traktaty europejskie, w ten sposób przyjmując obowiązki utrzymania praworządności (...)" - zwraca uwagę Timmermans. "Nie można chronić się za suwerennością państwa w zakresie praworządności, bo państwo podpisaliście traktaty (...)" - dodał. 

19.29
Debatę podsumowuje Frans Timmermans.

19.27
Oettinger analizuje zmiany w ustawie o mediach publicznych w Polsce. "Zastanawiamy się, czy te zmiany, czy zagraża niezależności nadawców, czy nie. To teraz sprawdzamy. Dziękuję, że rząd obiecał dialog w tej sprawie, będziemy chcieli, żeby ten dialog był prowadzony (...). Chcemy podjąć konsultacje przed podjęciem dużej ustawy medialnej" - zaproponował.
19.25

Głos zabiera komisarz ds. mediów Gunther Oettinger. 

19.20
Eurodeputowany Verhofstadt dopytuje z sali, czy Beata Szydło zadeklarowała zastosowanie się do opinii Komisji Weneckiej: "Polska zastosuje się do decyzji Komisji Weneckiej? Tak czy nie?"  "Będzie ona przez nas bardzo wnikliwie rozpatrzona" - wyjaśniła Szydło. 


19.15

"Nie będę odnosić się do wypowiedzi obraźliwych (...). Nie jesteśmy partią nacjonalistyczną, takie określenie jest obraźliwe - podkreśliła polska premier. "Nie wyobrażam sobie, żebym powiedziała, że nie szanuję rządu hiszpańskiego, ale szanuję Hipszpanię (...) Mamy różne opinie, często się nie zgadzamy, ale dyskutujemy, to jest wielka wartość (...). Wierzę, że UE pochyli się z troską nad problemami polskiej gospodarki (...). Śląsk potrzebuje dzisiaj pomocy UE (...). Chcemy, żeby Polacy mieli poczucie, że UE jest z nimi, kiedy potrzebują pomocy(...). Pozwólcie nam państwo zgodnie z wolą polskich obywateli rządzić, pozwólcie pokazać, że Polska jest państwem, które poważnie traktuje prawo. (...) Jestem Europejską i jestem z tego dumna, ale jestem przede wszystkim Polską" - zakończyła premier Beata Szydło.

19.13
Premier Szydło odpowiada na pytania. "Czekamy na opinię Komisji Weneckiej (...), wierzę, że to będzie opinia, że sytuacja TK jest doskonała (...)" - powiedziała Szydło. 

19.10

"Chcę podziękować za pani ton na tej debacie (...). Nie uspokoiły mnie informacje, że TK jest organem politycznym, to powinien być organ prawny (...) Wszyscy Europejczycy możemy uznać się za Polaków, ale nie jest to łatwe w wyniku wyborów - powiedział Esteban Gonzales Pons. 

19.07
Ponownie głos zabrał Ryszard Legutko z PiS. "Nie ma niczego złego w takiej konstrukcji TK, to racjonalna konstrukcja (...). Czy mamy teraz media lepsze, czy gorsze? Teraz mamy wiele narracji (...) - powiedział.

19.05

"Złożyła pani wszystkie tricki każdego premiera (...). Jedyny argument jaki pani wysuwała to to, że PO popełniała błędy, ale to pani powinna nie popełniać tych błędów co PO, pani powinna robić inaczej (...). Mam pytanie: jeżeli Komisja Wiedeńska wyda negatywną opinię, to czy pani się do niej zastosuje?" - zapytał Guy Vershovstadt. 

19.02
"Na stole nie znalazło się to, co powinno (...). Zirytowały mnie wypowiedzi na temat stanu UE, że musi zostać zniszczona (...). Dokonują państwo cofnięcie się do nacjonalizmu (...) - stwierdziła Gabrielle Zimmer. "To Polska stanowi pomost między Europą Wschodnią a Zachodnią (...). Proszę nie dokonywać cofnięcia rozwoju" - dodała. 

18.58

Robert Iwaszkiewicz: "W Polsce sytuacja jest normalna, mówię to w imieniu opozycji (...). KE kreuje się na super rząd, szefa wszystkich szefów. Nie ma zgody na ingerencję KE w wewnętrzne sprawy (...). Pani premier proszę przyjąć gratulacje. Przyszłość Polski leży w rękach Polaków i od nas jest zależna"

18.56
"Albo mamy demokrację, albo praworządność (...) W Polsce mamy doskonałą ilustrację (...). Sądzę, że UE musi być zniszczona" -  powtórnie do zniszczenia UE nawołuje Janusz Korwin-Mikke.  

18.55
Rozpoczyna się końcowa runda dyskusji.


18.50
"Polsce potrzebna jest dziś ciężka praca nad uzdrowieniem państwa. (...) Jan Paweł II powiedział: Nie lękajcie się. Nie lękajcie się budować wspólnej Europy. (...) Nie robimy niczego, czego nie ma w innych państwach europejskich (...). Jeszcze raz powiem, mamy problem z tą debatą, to samo wyraził rząd polski w 2014 r. kierowany przez Donalda Tuska (...). Te nowe ramy instytucjonalne nie są dla polskiego rządu do przyjęcia, mamy z tym problem i musimy go rozwiązać. Mogę mieć dzisiaj poczucie niesprawiedliwości, że to Polska jest poddana eksperymentowi, ale jestem tutaj. (...) - zakończyła Szydło.

18.47

"Spór polityczny jest podstawą demokracji, ale toczmy go tam gdzie jest na to miejsce: w polskim parlamencie. (...) Przyjeżdżam do państwa jako premier demokratycznego państwa (...). Przyjeżdżam również bo mam głębokie poczucie odpowiedzialności nie tylko za to co się dzieje w Polski, ale za to co dzieje się w Europie. (...). Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy, których nikt nie chciał przyjąć (...). Uczestniczymy w procesie, który Unia wypracowuje w sprawie procesu migracji (...). Nie chcę żeby w moim kraju ludzie bali się, żeby narastały obawy antyeuropejskiej. Zróbmy wszystko aby UE była wspólnotą równych, suwerennych państw. Polski rząd nie zrezygnuje z programu, który wybrali Polacy. Wygraliśmy wybory bo tak zdecydowali Polacy (...). Chcemy Polski równych szans, rozwoju. Dla nas, bardzo ważne jest by mierzyć się do tych najlepiej rozwijających się państw" - kontynuuje premier.

18.45
"Polska nie zasługuje na ocenianie przez Komisję (...). Wszystkie sprawy są realizowane zgodnie z Konstytucją i dyktatami UE. Jesteśmy suwerennym państwem i wolnym narodem. W Polskim parlamencie można klaskać na trybunach i wyrażać swoje zadowolenie lub nie, to nas różni (...). Bardzo kochamy naszą wolność, i staramy się jej strzec" - podkreśla Szydło.

18.43

"Dziękuję za wszystkie głosy, również krytyczne (...), za te które wyrażały wsparcie. Starałam się wykorzystać pierwsze przemówienie by podać szczegółowe fakty ws. TK i ustawy medialnej (...). Tak naprawdę tych pytań wiele nie było, mogę sądzić, że wynika to z tego, że nie ma problemu i państwo nie macie o co pytać, a ta dyskusja jest dla nas wszystkich kłopotem. (...) Nie zgadzam się, żeby KE zastosowała wobec Polski decyzję, którą podjęto" - mówi Szydło.

18.41
Na mównicy po raz drugi pojawiła się Beata Szydło

18.40

Patrick Le Hyaric zaproponował powołanie zespołu obserwatorów mediów.

18.37
Zobacz zapis pierwszego wystąpienia premier Beaty Szydło w PE.

18.33

"Mam nadzieję, że pan panie Schulz przeprosi (...) Uważam, że komisja powinna zająć się zamiast Polską przekraczaniem prawa przez instytucje, albo duże kraje" - powiedział Hans-Olaf Henkel.

18.26
"Jesteśmy dumni z Polaków (...) Dzisiaj jest nam przykro, że Polska staje się przedmiotem debaty w UE (...). Pani premier wie, że my nie chcieliśmy tej debaty. Ta debata wpłynie na wizerunek Polski. Nie kwestionujemy wyniku demokratycznych wyborów, ani prawa do dokonywania zmian. Bardzo często powtarzacie, że zwycięzca bierze wszystko, (..) to oznacza, że całkowicie odpowiada za zmiany, zwycięzca bierze także odpowiedzialność za wizerunek. Polacy i Polska nie zasługują na działania, które wzbudzają takie kontrowersje. Jest nam bardzo przykro -  powiedział Jan Olbrycht z PO. 

18.25
"Komisja wykorzystuje fałszywe preteksty, żeby zdyskredytować rząd. Jestem całym sercem z Polakami" - podkreślił Aymeric Chauprade. 

18.21

"Mamy do czynienia z sytuacją skandaliczną, gdy UE wszczyna procedurę wobec Polski" - mówi Petr Mach. Eurodeputowany z Czech ma plakietkę z napisem "Jestem Polakiem".

18.18
"Neonacjonalizm pani rządu pani premier Szydło, to widać jakie ma przejawy. To wszystko stoi w sprzeczności z projektem europejskim (...). Nie powinno się stosować podwójnych standardów do Polski, Węgier, Włoch w przyszłości' - stwierdziła Barbara Spinelli.

18.10
Ryszard Legutko z PiS: "Satysfakcjonuje mnie ton debaty. To z czym mieliśmy do czynienia to niesłychana agresja (...). Jeżeli mówi się, że w Polsce dokonano zamachu stanu, to ten kto tych słów używa ich nie rozumie, lub zmienia ich znaczenie (...) Skąd Komisja czerpie informacje o faktach? Kto robi analizy prawne? Najbardziej mnie dziwi to, że nie ma ani śladu informacji, które przyszły ze strony polskiego rządu. Jak może powstać dokument na podstawie, których podejmuje się decyzję. Panowie przyznajcie, że jesteście z faktami na bakier (...). Przez ostatnie osiem lat pojawiały się większe demonstracje, jakoś państwa serca nie krwawiły. Przez ostatnie osiem lat w Polsce mieliśmy do czynienia z czymś w rodzaju państwa jednopartyjnego, jedna partia kontrolowała praktycznie wszystkie instytucje. Słyszę dzisiaj, że nie chodzi tutaj o sprawy personalne (...). Gdzie byliście państwo, jak masowo wyrzucano dziennikarzy z mediów publicznych, wszystkich usunięto, była jakaś reakcja? nie było. Te podwójne standardy pokazują, że w UE są kraje równe i mniej równe (...) Działając w ten sposób działacie przeciw UE (...) Instrument, którym państwo się posłużyliście jest instrumentem prawnie podejrzanym (...) Cała ta akcja wydaje mi się, nie tylko przekroczeniem kompetencji (...), ale to ma być precedens, państwo chcecie przejąć kompetencje, które wam nie przysługują"

18.09

Tanja Fajon na mównicy. " Chodzi teraz o zagrożenie podstawowych spraw społecznych. Ostatnie wydarzenia w Polsce napawają obawami. Nowa ustawa medialna jest krokiem wstecz (...). Nowa reforma zaprzepaści równowagę, która doprowadza do niezależności mediów (...). KE nie powinna obawiać się podejmowania kroków" - powiedziała.

18.05
"Lud Polski demokratycznie wybrał PiS, demokracja to tyrania większości (...). Unia Europejska musi być zniszczona. (...) Nie jestem demokratą, gardzę demokracją. Chcieliście demokracji? To ją macie. PiS, mając większość, będzie robiło, co chce  - powiedział Janusz Korwin-Mikke. 

18.03
Przemawia Michał Marusik. "Komentarze na sali nie mają wpływu na sytuację w Polsce. Ta debata to ostentacyjna manifestacja mieszania się czynników zewnętrznych w wewnętrzne sprawy. (...) Ta debata mówi o katastrofalnej sytuacji UE jako projektu politycznego, (...) apeluję, że to zauważyć, że ten projekt się wyczerpał, jeżeli Europa ma się rozwijać, trzeba wypracować nową formułę koegzystencji państw" - powiedział.

18.00

"Jako pierwszy polski europoseł przemawiający w tej debacie chciałbym podkreślić, że sprawy polskie powinny być rozwiązywane w Polsce i przez Polaków. Ta debata jest niepotrzebna (...) jej podstawy są niejasne" - zaczął europoseł z Polski Robert Iwaszkiewicz z partii KORWiN.

17.58
Rebecca Harms z frakcji Zielonych powitała na sali Mateusza Kijowskiego, lidera Komitetu Obrony Demokracji.

17.55
"Jeżeli pani powiedziała, że chcą być państwo championem, proszę skonfrontować to z kwestią migracji (...)" - zaapelowała Zimmer.

17.52
Na mównicy Gabriele Zimmer. "Procedura kontrolna powinna być stosowana zawsze, gdy pojawiają się wątpliwości. Powinno to być przeprowadzone rzeczowo, w dialogu, który powinniśmy szanować (...). Chcemy kontynuować wzajemną dyskusję" - stwierdziła.

17.50
"Przez takie praktyki polityczne pan Kaczyński właściwie wychodzi naprzeciw Putinowi, bo Putin nie lubi jedności europejskiej; on chciałby zniszczyć jedność Europy, a to, co się dzieje w Polsce, może mu pomóc w realizacji tego kursu" - ocenił lider liberałów

17.49

"Nie poprawia się błędów, paraliżując TK. Czuję w pani tonie i głosie, że czuje pani problem (...). Niedobrze byłoby gdybyśmy przepchnęli Polskę w kierunku wschodnim. (...). Nie zapominajmy, że jedność i moc Polski kształtowała się równolegle z siłą Europy. (...) Obywatele Polski pamiętają o wolności i praworządności, wiem, że Polacy nigdy nie zaakceptują odejścia od demokracji. Mam prośbę do pani premier, słuchać większości swoich obywateli, którzy w przyszłości chcieliby, żeby ich kraj pozostał we wspólnocie demokratycznej" - powiedział Vershofstadt.

17.46

"Pani i pani partia wygrały wybory. To szanujemy i musimy to szanować. Jako liberalnemu demokracie nie podobają mi się wszystkie państwa polityki, ale to państwa odpowiedzialność. To pani prawo przekształcania krajobrazu medialnego, reformowania służby cywilnej. Podstawę do naszych obaw stanowi to, że chcą państwo ograniczyć system równowagi" - przemawia Guy Verhofstadt. 

17.44
Przemawia Syed Kamall z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. "Skupmy się nad prawdziwym kryzysem czyli migracją i kryzysem w strefie euro" - zaapelował polityk. "Nie mam wątpliwości, że polski rząd będzie współpracował z wszystkimi, którzy będą chcieli z nim współpracować" - powiedział europoseł z Wielkiej Brytanii.

17.42
Przemawia  Gianni Pittella. "Nie chcemy odwracać wygranej, która przypadła pani w udziale. Ma pani pełną legitymację demokratyczną, może pani rządzić, ale w poszanowaniu wartości (...) - zaczął. "Europa potrzebuje Polski wolnej i silnej, proszę się zastanowić nad działaniami pani rządu" - zwrócił się do Szydło. "Prosimy o to, żeby pani nie prowadziła Polski na drogę, która jest sprzeczna z jej tradycją" - zakończył.

17.37

Głos zabrał Esteban Gonzales Pons z Hiszpanii. "Problemem nie jest Polska, problemem jest autorytaryzm" - mówi. "Nikt, z nas nie chce nikogo osądzać, chcemy zobaczyć jakie są działania" - kontynuuje. "Pani premier, ma pani pełną legitymizację. To Polacy panią osądzą w odpowiedniej chwili. (...). Musimy patrzeć na siebie i mówić sobie prawdę (...). Pani premier, żaden rząd nie może zmienić podstawowych wartości, i na pewno nigdy do tego nie dojdzie" - zakończył eurodeputowany.

17.32
"Jesteśmy otwarci na dialog, chcemy wspólnie rozwiązywać problemy. (...) Jestem gotowa odpowiedzieć na wszystkie pytania i udzielić wszelkich informacji (...). Chcemy być dzisiaj championem w UE (...). Wierzę, że moje wyjaśnienia nadadzą nową jakość informacjom, które państwo otrzymaliście" - zakończyła swoje wystąpienie premier Szydło.

17.33

"Media publiczne wymagają zmian, które przywrócą pluralizm oraz zasadę neutralności i rzetelności. Do reformy wzywało Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich" - wyjaśnia.

17.30
Teraz premier Beata Szydło wyjaśnia wątpliwości w sprawie mediów publicznych.

17.29
"Spór w Polsce ma wymiar polityczny. To jest wewnętrzna sprawa Polski i powinniśmy tę sprawę sami rozwiązać. Zgłaszam taką gotowość" - zadeklarowała Szydło. 

17.28

"TK jest sądem prawa a nie sądem faktów" - Szydło wyjaśnia funkcjonowanie TK w Polsce.

17.22
"TK ma się w Polsce bardzo dobrze, działa, pracuje. Wprowadzone przez nas zmiany są zgodne z obowiązującymi w Europie standardami. Musieliśmy zmienić ustawę o TK, ponieważ w czerwcu 2015 r. poprzedni Sejm przyjął ustawę o TK, która została z resztą przez TK orzeczona, że jest w części niekonstytucyjna (...). Z naruszeniem konstytucji dokonano wyboru sędziów (...) Musieliśmy to naprawić" - Szydło wyjaśnia wątpliwości dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. "PiS nigdy nie dążyło do zdenominowania TK (...). Szanujemy opozycję" - dodała.


17.20
"Wyobrażamy sobie, że Europa będzie troszczyła się o rozwój wszystkich państw, które je budują (...). Konstytucja to dla Polaków świętość, i nie doszło w ostatnim czasie do złamania konstytucji w Polsce. Nie widzę podstaw byśmy poświęcali tyle czasu [na tą sprawę]. Ale jestem tu bo chcę podjąć dialog, chcę wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Wierzę, że z dobrą wolą, z którą się tutaj spotkam, wyjdziemy w przekonaniu, że Polska jest silnym krajem" - podkreśliła Szydło.

17.16

"Nasi ojcowie przelewali krew za wolność (...). Przez dziesiątki lat musieliśmy walczyć o prawo do własnej opinii. (...) Polacy wybrali w wyborach program, z którym Prawo i Sprawiedliwość poszło do wyborów. Program, który skierowany jest do tych, którym nie najlepiej się w Polsce żyje. Polska choć w UE, ciągle boryka się z takimi problemami jak duże bezrobocie wśród młodych ludzi (...). Wielu Polaków ma poczucie, że zostali w procesie transformacji pominięci. Chcemy zbudować Polskę równości, Polskę równych szans" - kontynuuje Szydło.


17.14

"Dziękuję, że mogę przemawiać w imieniu polskich obywateli, dla których wolność, równość są wartościami niezbywalnymi. (...) To wartości, na podstawie których wytyczamy rozwój naszego państwa. Zależy mi, żebyście państwo po moim przemówieniu byli przekonani, że Polska jest częścią zjednoczonej Europy. (..) Wydaje mi się, że te głosy, które my w Polsce odieramy z bólem, głosy niesprawiedliwe, które oceniają polskie państwo i rząd w sposób nieuprawniony, są wynikiem niedoinformowania, czy są wygłaszane przez tych którzy mają złą wolę. (...) My Europejczycy, powinniśmy budować naszą wspólnotę w oparciu o zaufanie. Tylko zjednoczona Europa jest w stanie przeciwstawić się wyzwaniom. Polacy są otwarci na to, by wspierać Europę w trudnych decyzjach - powiedziała Szydło.

17.13
"Dziękuję, że mogę w PE odpowiedzieć o Polsce. Dziękuję za zaproszenie i umożliwienie rzeczowej i merytorycznej debaty. Dla mnie to ważne, żebyśmy mogli rozwiać wątpliwości co do zmian w Polsce" - zaczęła polska premier.

17.11

Głos zabiera Beata Szydło.

17.10
"Procedura ma sens profilaktyczno-zapobiegawczy. (...) Jesteśmy w dialog zaangażowani w sposób niezależny, i jesteśmy otwarci na współpracę" - mówi Timmermans. 

17.08
"Mechanizmy bezpieczeństwa, kiedy są zagrożone, wymagają działania UE. TK w Polsce ma do odegrania podstawową rolę, że zmiany w prawie będą zgodne z konstytucją" - kontynuuje Timmermans. 

17.07

"Biorąc pod uwagę centralną rolę TK ostrzegamy o niebezpieczeństwie systematycznego zagrożenia państwa prawa (...). Wolność mediów i pluralizm są związane z podstawowymi zasadami (...)" - wyjaśnia Timmermans. 


17.06

W imieniu KE głos zabiera Frans Timmermans. "Chciałbym wyjaśnić powody, dla których Komisja podjęła decyzję ws. Polski" - zaczął wiceprzewodniczący KE. 

17.03

"PE zawsze przykłada wielką wagę do ochrony wartości podstawowych w UE. Mój kraj czuje potrzebę podtrzymywania praw podstawowych (...)" - kontynuuje przedstawiciel Holandii. Koenders  przypomniał także o historii Polski. "Niewiele krajów tak ucierpiało w historii, jak Polska. To polscy żołnierze wyzwalali mój kraj, za co będę im zawsze wdzięczny" - powiedział.

17.01

Za chwilę na mównicę wejdzie premier Beata Szydło. 

17.00
"Zasady poszanowania prawa są pierwszoplanowe. To wyzwanie przed wszystkimi rządami. (...). Mamy trudności, ale musimy je rozpoznawać i naprawiać. Na tym polega demokracja. Musimy być gotowi na dyskusję, jak chronić te wartości. (...)." - przypomina Koenders. 

16.59

Na mównicy pojawił się Bert Koenders. Mówi o wartościach, które wyróżniają Unię Europejską. 

16.57
Schulz podziękował Beacie Szydło za wzięcie udziału w debacie.

16.56
Jako pierwszy głos zabrał przewodniczący PE Martin Schulz. "Pani premier, serdecznie witamy w PE" - zaczął Schulz. "To bezprecedensowa debata w tej formie w PE. Instrument został wprowadzony w marcu przez KE. (...)" - Schulz wyjaśnia podstawę zwołania debaty. 

16.54

Premier Beata Szydło jest już na sali plenarnej.

16.48
Po rozpoczęciu debaty poświęconej Polsce jako pierwszy zabierze głos Bert Koenders, przedstawiciel Holandii, która pełni teraz prezydencję w Unii Europejskiej. 

16.47

Przewodniczący PE ogłosił kilkuminutową przerwę w posiedzeniu.

16.43

Paweł Szefernaker poinformował na Twitterze, że debata prawdopodobnie rozpocznie się już za kilka minut. 

16.41

Dobiega końca wcześniejsza debata o imigrantach. Przemówienie podsumowujące wygłasza przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. 

16.34
Premier Beata Szydło przygotowuje się do debaty w towarzystwie m.in. ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. 

16.31
Z informacji, które przekazują europosłowie wynika, że debata rozpocznie się z 10-minutowym opóźnieniem. Na sali plenarnej nie zakończyła się jeszcze dyskusja w sprawie imigrantów.

16.27
Z Brukseli napływają informacje, że debata może rozpocząć się z opóźnieniem.

16.22

W poprzednich latach w PE odbywały się już debaty o sytuacji na Węgrzech, w Grecji, we Włoszech, w Rumunii, a także we Francji.

16.17
Ryszard Petru liczy na merytoryczną dyskusję o Polsce w europarlamencie. Lider Nowoczesnej ma nadzieję, że szefowa rządu będzie rzeczowo odpowiadać na każde zadane pytanie. "Istotne jest to, by nie używać tej retoryki, która stosowana jest w Polsce. Premier zwykle mówiła, że jakoby Trybunał Konstytucyjny i media publiczne blokowały ustawę 500 plus - taka retoryka spotka się z niezrozumieniem - i w Brukseli i w Paryżu. Tamtejsi parlamentarzyści oczekują konkretnych odpowiedzi na konkretne pytania" - twierdzi poseł.

16.16
Rzecznik ruchu Kukiz'15 Jakub Kulesza uważa, że dyskusja nie będzie niosła za sobą dalszych konsekwencji na poziomie Unii Europejskiej. Liczy jednak, że wpłynie na jakość polskiej dyplomacji. "Europarlament to organ bardziej demokratyczny i transparentny od Komisji Europejskiej. Ta debata nie wpłynie jednak na żadne decyzje, ale może wpłynąć na naszą politykę zagraniczną, którą dziś oceniam nisko" - wyjaśnia poseł.

16.14
Rzeczniczka Klubu Parlamentarnego PiS Beata Mazurek podkreśliła, że premier Beata Szydło jest do niej dobrze przygotowana i że wyposażyła europosłów w informacje na temat przebiegających w Polsce zmian dotyczących Trybunału Konstytucyjnego i ustawy medialnej. Posłanka PiS wyraziła nadzieję, że podczas debaty opozycja zachowa się odpowiedzialnie. "Nie oczekujemy tego, że będzie przyklaskiwała zmianom, które wprowadzamy w polskim parlamencie ale oczekujemy tego, że będzie broniła dobrego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej" - powiedziała Beata Mazurek. 

16.10

Premier Beata Szydło pojawiła się już w budynku Parlamentu Europejskiego.


16.08
Dzisiaj przed PE pikietę zorganizowali przedstawiciele klubów "Gazety Polskiej" i stowarzyszenia "Solidarni 2010". Jak zapewniali organizatorzy, to wyraz poparcia dla rządu Beaty Szydło.

16.03
Możemy się spodziewać, że po stronie Polski na forum PE stanie frakcja konserwatystów, która w ubiegłym tygodniu udzieliła PiS-owi poparcia. Krytyczne uwagi mogą paść z ust reprezentantów socjalistów i zielonych.

16.00

"To nie jest debata przeciwko Polsce, bo Polska to nie PiS" - tak szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do debaty, która odbędzie się w PE. 

15.57

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył we wtorek w Parlamencie Europejskim, że jego intencją jest, by na temat Polski wyrażano się jak najlepiej, a nie jak najgorzej. Przekonywał, że będzie robił wszystko, by "naprawiać to, co niektórzy psują". "Pozostaję bardzo krytyczny wobec tego, co dzieje się w Polsce i co polskie władze, polski rząd, większość parlamentarna robią w tej chwili, ale wolałbym, żeby o Polsce mówiono albo jak najlepiej, albo - jeśli nie da rady - jak najmniej" - oświadczył.


15.54
Europosłowie PO zapowiedzieli, że będą dobrze mówić o Polsce, ale nie mogą kłamać w sprawie działań PiS.

15.52

"W swoim wystąpieniu przedstawię fakty, postaram się wyjaśnić wątpliwości, które się pojawiają. Mam nadzieję, że z drugiej strony, ze strony europarlamentu pojawi się rzeczowa i merytoryczna dyskusja. Przyjechaliśmy tutaj po to, żeby w konstruktywnym dialogu rozwiać wszystkie wątpliwości" - zapowiedziała Beata Szydło.


15.50
W południe odbyło się także spotkanie premier Beaty Szydło z polskimi eurodeputowanymi, na którym szefowa rządu przekonywała do swojego stanowiska. "Dzisiaj jest ważny dzień dla Polski, dla mnie również. Mam nadzieję, że w rzeczowej, merytorycznej rozmowie będziemy mogli porozmawiać o sprawach, które budzą zainteresowanie tutaj, w europarlamencie" - zwróciła się do polskich eurodeputowanych.

15.48
Po spotkaniu Schulz ocenił, że przebiegało ono w dobrej atmosferze. "To będzie bardzo interesujący dzień dla Polski i parlamentu. Atmosfera jest napięta. Trzeba merytorycznie i w spokoju przeprowadzić debatę" - powiedział.

15.46
Rano polska premier spotkała się również z przewodniczącym PE Martinem Schulzem. Oprócz premier Szydło w spotkaniu wzięli udział m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski i wiceminister tego resortu Konrad Szymański. Rozmowa trwała 30 minut.

15.44
Premier Beata Szydło przybyła do Brukseli już wczoraj. Wieczorem spotkała się z eurodeputowanymi PiS. 

15.43
Przypomnijmy, że 13 stycznia Komisja Europejska podjęła decyzję o przeprowadzeniu wstępnej oceny sytuacji w Polsce. Uruchomiono unijną procedurę ochrony państwa prawa. 

15.42

Po wypowiedziach eurodeputowanych na mównicy pojawi się po raz drugi premier Beata Szydło, która będzie mogła odpowiedzieć na pytania, jeśli takie wcześniej padną. 

15.40

Debata w Parlamencie Europejskim rozpocznie się o godz. 16.30. W harmonogramie prac PE zarezerwowano na nią półtorej godziny. W pierwszej kolejności głos zabiorą reprezentant holenderskiej prezydencji Bert Koenders oraz wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który wygłosi sprawozdanie na temat uruchomionego wobec Polski pierwszego etapu procedury ochrony państwa prawa. Następnie będzie czas na pierwsze przemówienie premier Beaty Szydło. W drugiej turze głos zabiorą głos europosłowie. Deputowanych z Polski będą reprezentować: Ryszard Legutko (PiS) z Frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, Jan Olbrycht (PO) reprezentujący Europejską Partię Ludową, Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Robert Iwaszkiewicz (KORWiN) oraz Michał Marusik (Kongres Nowej Prawicy). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Debata o Polsce w PE

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy