Reklama

Debata o edukacji seksualnej w Polsce w Parlamencie Europejskim

Europosłowie PiS, PO i Wiosny starli się w poniedziałek wieczorem w PE w Strasburgu w debacie na temat projektu dot. edukacji seksualnej w Polsce. Parlamentarzyści PiS przekonywali, że to projekt obywatelski, który penalizuje pedofilię, a opozycja, że uderza on w edukację seksualną.

Debata została zorganizowana na wniosek grupy Socjalistów i Demokratów, do której należy partia Wiosna. Uczestniczyło w niej niewielu posłów, sala praktycznie była pusta. Głos w dyskusji zabrało ponad 20 parlamentarzystów różnych frakcji, w tym najwięcej z Polski. Polscy europosłowie wypowiadali się też najbardziej emocjonalnie.

Europoseł Robert Biedroń (Wiosna) powiedział, że choć jest 2019 rok, dyskusja prowadzona jest "jak w średniowieczu". "Rząd PiS w ostatnią środę przedstawił nowelizację projektu dotyczącą penalizacji edukacji seksualnej. Można odnieść wrażenie, że to projekt pisany pod dyktando lobby pedofilskiego. Tak naprawdę stwarza piekło dla ofiar, a otwiera niebo dla pedofilii" - powiedział Biedroń.

Reklama

Dodał, że projekt wprowadza "penalizację dyskusji na temat edukacji seksualnej". "W Polsce 5 lat więzienia grozi za kradzież albo przemoc domową. Taka sama kara spotka każdego, po wprowadzeniu tego projektu ustawy, kto na przykład będzie wykonywał zawód psychologa. (...) Radykałowie prawicowi zaczynają od Polski, ale nie łudźcie się. Przyjdą i po was, jeśli nie będziemy solidarni" - powiedział Biedroń.

Wskazał, że jego grupa domaga się przyjęcia rezolucji w PE w tej sprawie i kategorycznego potępienia "głupiego, średniowiecznego" pomysłu.

Anna Zalewska: Biedroń kłamie

Anna Zalewska (PiS) w odpowiedzi powiedziała, że z dużą przykrością wsłuchuje się w debatę, która "oparta jest na kłamstwie". "Pan poseł Biedroń parlamentarzystów i Komisję Europejską po prostu okłamał. Rząd polski nie pracuje nigdzie, na żadnym poziomie, nad jakąkolwiek ustawą zakazującą edukacji seksualnej" - powiedziała.

Dodała, że debata została zorganizowana, mimo że edukacja jest wyjęta spod jurysdykcji traktatów europejskich. "Edukacja seksualna w Polsce jest (...) w prawie oświatowym, jest na każdym poziomie edukacji. Jest to edukacja, która widzi młodego człowieka razem z jego potrzebami. Uczy go miłości, partnerstwa, odpowiedzialności, uczy szacunku do siebie nawzajem, uczy zachowań w sytuacjach kontrowersyjnych, skrajnych" - mówiła.

Zdziwienie, że w Parlamencie Europejskim prowadzona jest debata o edukacji seksualnej w Polsce, wyraziła Elżbieta Łukacijewska (PO). "Papież Franciszek powiedział, że seks jest darem Boga. Edukacja seksualna musi być prowadzona w szkołach. Powiedział to w trosce o młode pokolenie" - mówiła. Dodała, że jest zdziwiona, że władze w Polsce "są głuche na wszelkie racjonalne i naukowe argumenty".

"W Polsce coraz więcej osób jest zarażonych chorobami wenerycznymi, kuleje profilaktyka HIV, rośnie liczba matek poniżej 15 roku życia. Dzieci rodzą dzieci. Wzrasta liczba młodych osób, które odbierają sobie życie przez brak zrozumienia, nietolerancję i nienawiść. Tylko w 2018 roku 13,5 tys. dzieci w Polsce padło ofiarą przemocy seksualnej" - mówiła Łukacijewska.

Patryk Jaki (PiS) przeczytał na sali zapisy projektu. "To nie jest kryminalizacja edukacji. Jest to zakaz promowania pedofili" - powiedział. Dodał, że europosłowie powinni przeczytać tekst projektu przed oskarżaniem kogokolwiek.

Jak zaznaczył, nie jest to projekt rządowy, a obywatelski. "Nawet rząd w Polsce nie zajął stanowiska w tej sprawie, że będzie go popierał, bądź nie. Powiedział coś innego - że każdy projekt obywatelski, który zostanie zgłoszony do wysokiej izby, nie będzie odrzucony przed pierwszym czytaniem" - wskazał.

Magdalena Adamowicz: Myli się pedofilię z edukacją seksualną

Jadwiga Wiśniewska (PiS) powiedziała, że chce sprostować "kłamstwa" europosła Biedronia, bo jest to projekt obywatelski, a nie rządowy. "Czego on dotyczy? Zawiera tylko cztery paragrafy. Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim podlega karze grzywy, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 12. Kto się z państwa z tym nie zgadza proszę podnieść rękę. Biedroń tylko. (...) Pan Biedroń jest ordynarnym kłamcą" - mówiła.

Projekt krytykowała europosłanka Magdalena Adamowicz (PO). Mówiła, że Jaki oraz część europosłów kłamała. "Karane mają być informacje dotyczące antykoncepcji i profilaktyki. (...) Myli się pedofilię z edukacją seksualną" - wskazała.

Zdaniem europosłanki Beaty Kempy (PiS) nie można zapominać, że projekt jest obywatelski, a nie rządowy. "Panie Biedroń, stawiam Panu pytanie. Czy jest Pan za propagowaniem pedofilii? Bo właśnie o tym mówi ta ustawa - o zakazie propagowania pedofilii w Polsce. (...) Będziemy bronić i chronić dzieci, czy to się Panu podoba czy nie" - powiedziała.

W debacie wziął udział także komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King, który odnosił się do projektu. "Według naszej wiedzy tego rodzaju przepisy nie weszły w życie, a na temat projektów ustaw Komisja Europejska się nie wypowiada" - zaznaczył. Dodał, że traktat unijny przewiduje, że państwa członkowskie są same odpowiedzialne za programy nauczania i organizację systemów oświatowych.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy