Reklama

Belgia o procedurze art. 7: Wspieramy Komisję Europejską

Mamy procedurę art. 7 i wspieramy Komisję Europejską, bo rolą KE jest, aby była strażnikiem traktatów unijnych - powiedział we wtorek po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem szef MSZ Belgii, wicepremier Didier Reynders.

Wcześniej Reynders wygłosił wykład dla ambasadorów RP przy okazji corocznej narady ambasadorów.

Na konferencji prasowej poinformował, że rozmowa z Jackiem Czaputowiczem dotyczyła m.in. relacji bilateralnych, a także kwestii praworządności. "Mieliśmy bardzo otwartą dyskusję na ten temat. Staraliśmy się kreować dialog pomiędzy KE a Radą Europejską i Polską, jeśli chodzi o konkretne kwestie" - podkreślił szef belgijskiej dyplomacji.

"Rolą KE jest, żeby była strażnikiem traktatów"

"Mamy procedurę art. 7, wspieramy Komisję Europejską, bo to jest rolą KE, żeby była strażnikiem traktatów i zastanawiamy się, czy możemy polepszyć dialog, w tak trudnej sytuacji, jeśli chodzi o niezawisłość wymiaru sprawiedliwości" - dodał Reynders.

Reklama

Jak zaznaczył, jeśli procedura naruszeniowa w sprawie ustawy o SN zakończy się w Trybunale Sprawiedliwości UE, wówczas rolą TSUE będzie podjęcie decyzji "na temat wartości, które podzielamy w UE".

Poinformował, że w środę w Brukseli odbędzie się spotkanie dot. przedyskutowania kwestii przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach UE, które miałoby być analogiczne do przeglądu kwestii budżetowych. "Uzyskaliśmy pewne poprawki, propozycje z Polski, jeśli chodzi o możliwość wdrożenia takiej procedury okresowego przeglądu. Zobaczymy, czy uda się osiągnąć postęp w najbliższej przyszłości" - mówił Reynders. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy