Reklama

PKW: Sześć komitetów zarejestrowało listy we wszystkich okręgach

Sześć komitetów wyborczych zarejestrowało dotąd listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych w majowych eurowyborach - wynika z danych zamieszczonych w środę na stronie PKW. We wtorek o północy minął termin zgłaszania list; trwa ich rejestracja.

Okręgowe komisje wyborcze mają trzy dni na badanie prawidłowości zgłoszeń list kandydatów, w tym weryfikację podpisów poparcia. 26 kwietnia odbędzie się losowanie numerów list wyborczych.

Z danych zamieszczonych na stronie internetowej PKW wynikała, że w wyborach do PE swoje listy wystawi 9 z 26 zarejestrowanych komitetów wyborczych.

Sześć komitetów

We wszystkich 13 okręgach listy zarejestrowały dotychczas komitety: KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni; KW Prawo i Sprawiedliwość; KWW Kukiz'15; KW Wiosna Roberta Biedronia; KKW Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej; KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy.

Reklama

Listy wyborcze zarejestrowały także komitety: KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski w czterech okręgach (na Mazowszu, na Śląsku, na Pomorzu i w okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie); KKW Polexit-Koalicja w dwóch okręgach (obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie i na Podkarpaciu); KW Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi w jednym okręgu (obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie).

W sumie to 85 list kandydatów.

Obowiązujące zasady

Komitet wyborczy w każdym okręgu wyborczym mógł zgłosić tylko jedną listę kandydatów na europosłów; ich liczba na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. Dodatkowo obowiązują kwoty - liczba kobiet i mężczyzn nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy.

Każde zgłoszenie listy musi być poparte co najmniej 10 tysiącami podpisów, chyba że komitet uzyskał zaświadczenie PKW uprawniające do zgłoszenia listy bez podpisów poparcia. Zaświadczenie takie mogły dostać komitety, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów, w przypadku wyborów do PE w przynajmniej siedmiu.

Komitet wyborczy ma prawo do bezpłatnych audycji wyborczych w programach publicznego radia i telewizji, jeżeli zarejestrował swoje listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama