Reklama

​PiS znów na prowadzeniu. Sondaż Kantar

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w pierwszej połowie maja, wygrałoby PiS z poparciem 43 proc. Na drugim miejscu, z poparciem 28 proc. znalazłaby się Koalicja Europejska. Trzecie miejsce przypadłoby Wiosnie Roberta Biedronia z wynikiem 8 proc. - wynika z sondażu Kantar.

Wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach europejskich, najwyższe poparcie uzyskuje partia Prawo i Sprawiedliwość (43 proc.).

Drugi wynik zdobywa Koalicja Europejska, która otrzymuje 28 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znajduje się Wiosna (8 proc.).

Pozostałe partie plasują się poniżej progu wyborczego: Konfederacja (4 proc.), Kukiz’15 (3 proc.), Lewica Razem (3 proc.)

Taki wynik oznacza, że PiS uzyskałby 29 mandatów w wyborach do PE, Koalicja Europejska 18 mandatów, a Wiosna 5 mandatów.

W porównaniu do wyników z poprzedniego miesiąca, Prawo i Sprawiedliwość uzyskuje wynik wyższy o 7 punktów procentowych. Koalicja Europejska oraz Wiosna również odnotowuje wzrost (po 1 punkt procentowy).

Reklama

11 proc. Polaków nie potrafi zdecydować, na kogo oddałoby głos (mniej o 9 punktów procentowych w porównaniu do kwietnia).

Deklarowana frekwencja

Zamiar wzięcia udziału w wyborach deklaruje 60 proc. badanych, przy czym 25 proc. jest zdecydowana w tej kwestii, a 35 proc. raczej oddałaby swój głos.

27 proc. badanych deklaruje przeciwne stanowisko - 13 proc. twierdzi, że raczej by nie zagłosowało, a 14 proc. zdecydowanie nie zagłosowałoby". 13 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w tych wyborach.

O badaniu

Badanie Omnibus zostało przeprowadzone w dniach 10-15 maja 2019 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 967 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje do wyborów europejskich: N=554 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama