Reklama

​Nieoficjalnie: "Jedynki" na listach Koalicji Europejskiej

Europosłowie PSL Jarosław Kalinowski, Krzysztof Hetman i Czesław Siekierski mają znaleźć się w gronie liderów list wyborczych Koalicji Europejskiej - wynika z informacji PAP uzyskanych od polityków Stronnictwa.

W niedzielę liderzy: PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych: Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej.

Zgodnie z ustaleniami koalicjantów, PO ma wskazać kandydatów na siedem "jedynek", a pozostałe ugrupowania w Koalicji Europejskiej otworzą sześć list - po trzy "jedynki" przypaść mają PSL i SLD. Ani Nowoczesna, ani Zieloni nie wskażą żadnego kandydata na pierwsze miejsca list wyborczych.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, kandydaci Stronnictwa otworzą listy wyborcze na Mazowszu oraz w województwach lubelskim i podkarpackim. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami "jedynkami" PSL będą obecni europosłowie - na Mazowszu Jarosław Kalinowski, w województwie lubelskim - Krzysztof Hetman, a w województwie podkarpackim - Czesław Siekierski.'

Reklama

Podział SLD i PO

SLD przypadły "jedynki" w Warszawie, w województwie łódzkim oraz w okręgu obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie. Jak wcześniej dowiedziała się PAP we władzach SLD, Włodzimierz Cimoszewicz ma wystartować jako "jedynka" w okręgu warszawskim, Marek Belka - w łódzkim, a Bogusław Liberadzki - w zachodniopomorskim i lubuskim.

Platforma obsadzi "jedynki" na Pomorzu, w województwie kujawsko-pomorskim, w Wielkopolsce, na Śląsku, a także w okręgach obejmujących województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie, małopolskie i świętokrzyskie oraz dolnośląskie i opolskie.

"Ustalenia nie są ostateczne"

Przedstawiciele PO podkreślają, że taki podział i kształt list jest rozważany. "Jednak w tej chwili żadne ustalenia nie są ostateczne" - zastrzegają przedstawiciele władz Platformy.

Poseł PO Michał Szczerba mówił w piątek, że na pierwszych miejscach list Koalicji Europejskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się m.in. Jerzy Buzek i Janusz Lewandowski, jednak władze krajowe Platformy nie chciały potwierdzić tych informacji.

Prace nad listami wyborczymi Koalicji Europejskiej wciąż trwają. W Platformie struktury regionalne mają czas na zgłaszanie swoich kandydatów zarządowi krajowemu do 10 marca. Rada Krajowa PO listy wyborcze zatwierdzi najprawdopodobniej w sobotę 16 marca.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL