Reklama

Kłopoty brexitu na ostatniej prostej. Ultimatum Hiszpanii

Szef MSZ Hiszpanii Josep Borrell zapowiedział w poniedziałek wieczorem, że jego kraj nie podpisze zaplanowanego na 25 listopada porozumienia w sprawie brexitu bez wcześniejszej umowy między Madrytem a Londynem w sprawie Gibraltaru.

Rząd premiera Pedro Sancheza sygnalizował już wcześniej, że jego akceptacja porozumienia UE z Londynem w sprawie brexitu będzie uzależniona m.in. od kwestii Gibraltaru. Madryt wciąż zgłasza roszczenia do tej należącej od 1713 r. do Wielkiej Brytanii enklawy na Półwyspie Iberyjskim.

Borrell powiedział w poniedziałek, że Madryt sprzeciwi się zawarciu umowy między UE a Wielką Brytanią, jeśli wcześniej nie porozumie się z Londynem w sprawie Gibraltaru. Skrytykował też autorów umowy w sprawie brexitu za brak uwzględnienia w projekcie oczekiwań Madrytu.

Reklama

“Dopiero w środę zdaliśmy sobie sprawę, że dokument ten w artykule 184 nie daje nam żadnych gwarancji na indywidualną umowę hiszpańsko-brytyjską dotyczącą Gibraltaru. (...) Przyszłe rozmowy o Gibraltarze zostaną rozdzielone. Do tego czasu nie zgadzamy się na porozumienie z W. Brytanią" - powiedział Borrell.

Były szef Parlamentu Europejskiego przypomniał, że umowa hiszpańsko-brytyjska na temat Gibraltaru musi regulować szereg spraw dotyczących tej enklawy, m.in. praw pracowników, kwestii ochrony środowiska i rybołówstwa, bezpieczeństwa, a także polityki fiskalnej i funkcjonowania lotniska.

Podpisanie umowy w sprawie brexitu zostało zaplanowane na najbliższy nadzwyczajny szczyt UE, który odbędzie się 25 listopada.

W poniedziałek główny unijny negocjator Michel Barnier powiedział na konferencji prasowej w Brukseli, że projekt porozumienia z Wielką Brytanią jest "sprawiedliwy i wyważony". Zaznaczył, że sprawą do ustalenia pozostaje kwestia przedłużenia okresu przejściowego.

Umowa o brexicie wywołuje w Wielkiej Brytanii wiele emocji, a premier Theresa May była w ostatnich dniach mocno krytykowana w parlamencie. W poniedziałek szefowa rządu podczas spotkania Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu (CBI) stwierdziła, że projekt porozumienia w sprawie warunków brexitu spełnia oczekiwania Brytyjczyków, m.in. kończąc z preferencyjnym traktowaniem imigrantów z państw UE.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy