Reklama

Fox: Odrzucenie umowy May grozi brakiem brexitu w marcu

Brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox ocenił w niedzielę, że odrzucenie przez parlament w Londynie umowy w sprawie brexitu wynegocjowanej przez premier Theresę May grozi tym, że Wielka Brytania nie wyjdzie z UE do 29 marca.

"Możemy być pewni na 100 proc., że 29 marca wyjdziemy (z UE), jeśli zagłosujemy za umową premier" - powiedział Fox w rozmowie z gazetą "Sunday Times". "Jeśli nie zagłosujemy za nią, to nie wiem, czy dałbym szansę większą niż 50-50" - dodał.

Minister ostrzegł też, że odrzucenie umowy "zniszczyłoby więzy zaufania między elektoratem a parlamentem".

Z kolei unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom w niedzielnym wywiadzie dla agencji dpa ostrzegła, że brexit bez umowy "wywołałby chaos". W jej ocenie oznaczałoby to zaburzenia w bezcłowym transporcie towarów. Podkreśliła, że w przypadku braku umowy UE rozpocznie rozmowy na temat porozumienia handlowego z Wielką Brytanią, ale na takie negocjacje potrzebny byłby czas.

Reklama

Pierwotnie brytyjscy posłowie mieli podjąć decyzję w tej sprawie 11 grudnia, ale May przyznała, że gdyby obecna propozycja została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono "porażką (rządu) z wysoką różnicą głosów". Rząd planuje ponownie rozpocząć debatę nad projektem umowy regulującej wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w drugim tygodniu stycznia, a głosowanie odbędzie się tydzień później.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy