Reklama

Tajne więzienia CIA w Polsce

Polska zapłaciła za więzienia CIA. Każdemu po 100 tys.

​Polska zapłaciła za tajne więzienia CIA. Potwierdził to w rozmowie z dziennikarzami minister spraw zagranicznych. Z kolei polskie śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce potrwa dłużej - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Prokurator Generalny przedłużył je o pół roku.

Odszkodowania zasądził Europejski Trybunał Praw Człowieka. 4 lata temu prawnicy Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego i Palestyńczyka Abu Zubajdy złożyli skargę do Strasburga przeciwko państwu polskiemu.

Obaj twierdzili, że w latach 2002-2003 byli torturowani w tajnym więzieniu CIA w Polsce. Sędziowie Trybunału jednomyślnie uznali, że w obydwu sprawach doszło do naruszenia praw człowieka, w tym zakazu tortur, prawa do rzetelnego procesu oraz prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Polska miała czas do soboty na zapłacenie odszkodowania. Grzegorz Schetyna potwierdził, że decyzja Trybunału została wykonana. W jednym wypadku pieniądze przekazano na wskazane przez prawników konto, w drugim na rachunek powierniczy prowadzony przez Trybunał - tłumaczył minister. 

Skarżącym przyznano po 100 tysięcy euro zadośćuczynienia.Obecnie jeden z pokrzywdzonych Abd al-Rahim al-Nashiri przebywa w więzieniu wojskowym USA w bazie Guantanamo. Polska nigdy nie przyznała się oficjalnie, że na jej terytorium było tajne więzienie CIA. 

Polskie śledztwo w sprawie tajnych więzień CIA w Polsce potrwa dłużej. "Prosiliśmy przełożonego o więcej czasu" - wyjaśnia IAR Piotr Kosmaty z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie - "Prokurator Generalny przychylił się do naszej prośby i przedłużył śledztwo do 11 października tego roku. Również przychylił się do naszych argumentów, że należy kontynuować to śledztwo i wykonać jeszcze szereg czynności procesowych". - zaznaczał Piotr Kosmaty.

Prokuratura nie chce zdradzać o jakie czynności procesowe dokładnie chodzi, zasłaniając się dobrem śledztwa. Wiadomo, że śledczy nadal oczekują na realizację wniosków o pomoc prawną od Stanów Zjednoczonych.

Śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA rozpoczęło się w marcu 2008 roku. Od tego czasu prokuratorzy sprawdzają czy polskie władze wydały zgodę na stworzenie w latach 2002 - 2003 tajnego ośrodka CIA. Badają również czy osoby wtedy sprawujące władze nie przekroczyły uprawnień wydając zgodę na tortury więźniów. W śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie. 

Prokuratura ujawniła jedynie, że chodzi o byłego urzędnika. Status pokrzywdzonych ma trzech mężczyzn: Saudyjczyk, Palestyńczyk i Jemeńczyk.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy