Reklama

Sześciolatki do szkoły

"GPC": Odroczenie obowiązku szkolnego. Ratunek dla 6-latków

Jest ratunek dla sześciolatków. Aby odroczyć obowiązek nauki w szkole, należy udać się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i zbadać dojrzałość szkolną dziecka. O sprawie pisze "Gazeta Polska Codziennie".

W ubiegłym tygodniu Sejm odrzucił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Tym samym rodzice nie będą mogli wybrać, w jakim wieku posłać swoje dziecko do szkoły. O odrzucenie projektu wnioskowała PO. Za odrzuceniem projektu głosowało 233 posłów, 192 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Decyzja posłów wywołała niepokój wśród rodziców, którzy sądzą, że ich 6-letnie dzieci nie poradzą sobie w szkole. Chodzi zwłaszcza o maluchy, które nie są dojrzałe emocjonalnie lub np. mają wadę wymowy. Karolina Elbanowska z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców uspokaja, że istnieje możliwość odroczenia obowiązku szkolnego. Rodzice, którzy mają obawy mogą zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej i zbadać dojrzałą szkolną dziecka. Może to być placówka prywatna lub rejonowa. Opinię wystawi także nauczyciel przedszkolny. Taki dokument należy złożyć w szkole rejonowej.  Co ważne, opinia specjalisty nie może zostać podważona przez dyrektora szkoły.

Reklama

Pierwsza próba w 2011 roku

Propozycja dotycząca 6-latków odrzucona w czwartek przez Sejm nie była pierwszą inicjatywą obywatelską wniesioną przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. W 2011 r. zebrało ono prawie 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który także zakładał m.in. odstąpienie od wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Projekt ten Sejm odrzucił we wrześniu ubiegłego roku.

Z kolei w listopadzie 2013 r. Sejm odrzucił obywatelski wniosek stowarzyszenia o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego. Pod tym wnioskiem podpisało się prawie milion osób. Debata nad nim pokazała, że spośród pięciu pytań, jakie autorzy wniosku chcieli zadać obywatelom, najważniejsze dotyczyło właśnie zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

Sześciolatki pójdą do szkoły. Popierasz decyzję Sejmu?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama