Reklama

Ważny krok na szczycie. NATO i UE ogłosiły wspólną deklarację

NATO i UE ogłosiły w piątek w Warszawie deklarację o wzmocnieniu współpracy pomiędzy tymi organizacjami. To pierwszy tego rodzaju wspólny dokument. Dotyczy on m.in. zwalczania zagrożeń hybrydowych.

Podpisy pod deklaracją złożyli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz szefowie Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wzmocnienie współpracy pomiędzy Unią a NATO będzie też jednym z głównych tematów szczytu Sojuszu, który rozpocznie się w piątek po południu w Warszawie.

Wspólna deklaracja określa nowe dziedziny, w których UE i NATO mają zacieśnić praktyczną współpracę w obliczu nowych wyzwań dla bezpieczeństwa europejskiego i transatlantyckiego. Dotyczy w szczególności działań w obliczu zagrożeń hybrydowych, a także poprawy cyberbezpieczeństwa, komunikacji strategicznej, koordynacji ćwiczeń oraz bezpieczeństwa morskiego.

Reklama

Tusk: NATO i UE stoją w obliczu tych samych zagrożeń

"Dzisiaj NATO i Unia Europejska stoją w obliczu tych samych zagrożeń, zagrożeń płynących czy ze wschodu, czy z południa i to są wyzwania rzucone względem porządku opartego o wartości demokratyczne" - powiedział Tusk po tym, jak NATO i UE ogłosiły w Warszawie deklarację o wzmocnieniu współpracy.

"W tych nowych realiach nasi obywatele wymagają większego, wyższego bezpieczeństwa, nieważne, gdzie mieszkają, czy mieszkają w państwach należących do NATO, do UE, czy do obu organizacji. My, jako liderzy, powinniśmy spełnić te oczekiwania. Niewątpliwie Europa może i powinna zrobić więcej, by zwiększyć nasze zdolności i naszą gotowość. Powinniśmy tez wydawać więcej i mądrzej" - oświadczył Tusk. 

W podobnym tonie wypowiadał się: Szef KE: Nasza siła jest w jedności. W obliczu niestabilności nie możemy uciekać w izolacjonizmy.

Stoltenberg po podpisaniu deklaracji powiedział: ani NATO, ani UE samodzielnie nie są w stanie odpowiedzieć na obecne wyzwania, ale razem możemy wypracować narzędzia konieczne dla ochrony naszych obywateli.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy