Reklama

Obama u boku Tuska i Junckera: W tym momencie sytuacja jest dość trudna

- Doszło do Brexitu. Niektórzy kwestionują, czy będzie to miało także wpływ na bezpieczeństwo. Uważam, że takie obawy są nieuzasadnione. Nasze dyskusje z kanclerz Merkel i premierem Cameronem doprowadziły do tego, że jestem przekonany, iż Wielka Brytania i Unia Europejska będą współpracowały. W tym momencie sytuacja jest dość trudna, ale nie możemy stracić z oczu dotychczasowych osiągnięć - powiedział prezydent Barack Obama po spotkaniu z Donalden Tuskiem i Jean-Claude'em Junckerem. - Nie da się od siebie oddzielić Stanów Zjednoczonych i Europy - dodał.

- Chciałbym rozpocząć od kilku słów na temat sytuacji w USA, w Dallas. Mój zespół podaje mi najświeższe informacje na temat tego, co się dzieje. Chciałbym przekazać moje najgłębsze kondolencje narodowi amerykańskiemu. W dalszym ciągu nie znamy wszystkich faktów. To był godny pogardy atak na policjantów - rozpoczął konferencję prasową prezydent USA Barack Obama.  - Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego rodzaju ataków. FBI prowadzi własne śledztwo i wszyscy, którzy są zaangażowani w te morderstwa, zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - dodał, komentując śmierć pięciu policjantów, którzy zostali zastrzeleni podczas zamieszek w Dallas. 

Reklama

- Będziemy nadal współpracować, aby pomóc Europie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Jesteśmy w pełni świadomi wszystkich wyzwań. bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i Europy jest niepodzielne, USA opowiadają się za integracją Europy, Unia Europejska jest wielkim osiągnięciem politycznym i gospodarczym, które powinno być zachowane - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych. - Chciałbym pochwalić Unię Europejską za jej szczodrość wobec imigrantów, którzy napływają do Europy. Będziemy domagać się na szczycie zwiększonej odpowiedzi na światowy kryzys uchodźców - dodał Obama.

- Łączą nas więzy rodzinne, historyczne i wspólne wartości. Jesteśmy oddani na rzecz demokracji i praw człowieka. Nasze gospodarki są ze sobą powiązane - mówił prezydent USA.

Prezydent USA podziękował Donaldowi Tuskowi i  Jean-Claude'owi Junckerowi. - Świat potrzebuje silnej, dobrze prosperującej i solidarnej Europy. W Stanach Zjednoczonych macie silnego partnera - podsumował Obama.

Tusk: Nie ma wolności w Europie bez solidarności euroatlantyckiej

- Nie ma wolności w Europie bez solidarności euroatlantyckiej - powiedział Donald Tusk, zabierając głos po prezydencie USA. Były premier Polski nawiązał tym samym do hasła "nie ma wolności bez solidarności", wykrzykiwanego podczas wizyty prezydenta USA George'a Busha w Gdańsku w lipcu 1989 r.

- Trzeba wysłać silne przesłanie całemu światu, że Brexit nie jest początkiem procesu, że to pojedyncze wydarzenie - mówił Tusk. 

- Ktokolwiek zwraca się przeciwko Ameryce, szkodzi Europie. Ktokolwiek zwraca się przeciwko Europie, szkodzi Ameryce. I dalej, kto uderza w podstawy demokracji liberalnej szkodzi Europie i Stanom Zjednoczonym - kontynuował szef RE. 

Juncker: USA, NATO i UE to filary porządku światowego

- Stany Zjednoczone, NATO i Unia Europejska to filary porządku światowego, które wzajemnie się uzupełniają - mówił Jean-Claude Juncker, który przemawiał jako ostatni. - Wzajemnie się uzupełniamy i wspólnie działamy na rzecz pokoju i stabilności w Europie, w naszym sąsiedztwie i poza nim - powiedział.

Szef KE mówił także o Brexicie: Nie możemy rozpocząć negocjacji, dopóki nie dojdzie do złożenia odpowiedniego zawiadomienia przez władze brytyjskie, zgodnie z art. 50, o zamiarze wyjścia z UE.

- Niewątpliwie to leży w naszym interesie, ale też i w interesie globalnym, by doprowadziły one do tego, że Wlk. Brytania będzie naszym mocnym sojusznikiem w ramach NATO i że będziemy dalej prowadzić ścisłe relacje między UE i Wlk. Brytanią- dodał szef KE.

Juncker poinformował także, że rozmawiano o umowie handlowej TTIP, negocjowanej między USA i UE. "Chcielibyśmy zakończyć te negocjacje przed grudniem" - powiedział szef KE. "Potwierdziłem nasz zamiar prowadzenia dalszych negocjacji" - dodał.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy