Reklama

"Der Spiegel": USA zmodernizują arsenał nuklearny w Niemczech

USA zmodernizują do 2020 roku bomby atomowe rozmieszczone m. in. w bazie wojsk lotniczych Buechel na zachodzie Niemiec - poinformował w sobotę "Der Spiegel", zaznaczając, że decyzja prezydenta USA Baracka Obamy jest rezultatem szczytu NATO w Warszawie.

Jak pisze wydawany w Hamburgu tygodnik, na krótko przed końcem swojej kadencji Obama zdecydował o wdrożeniu ostatniego etapu realizacji projektu nowej wersji bomb atomowych.

Nowa broń

Bomby B61-12 mają być od 2020 roku produkowane seryjnie i znajdą się na wyposażeniu jednostki lotniczej w Buechel. W przypadku wojny zadaniem stacjonującej w tej bazie eskadry samolotów Tornado będzie zrzucanie bomb na cele przeciwnika.

Według mediów, nowa broń ma przeszło czterokrotnie większą moc rażenia niż bomba zrzucona na Hiroszimę.

Według "Spiegla", Waszyngton chce ponadto unowocześnić swoją strategiczną broń jądrową. Amerykańska armia domaga się od przemysłu zbrojeniowego przedstawienia w przyszłym roku propozycji budowy rakiet dalekiego zasięgu nowej generacji. 

Reklama

Nuklearne odstraszanie

Redakcja niemieckiego tygodnika pisze, że za wzmocnieniem nuklearnego odstraszania NATO opowiadają się od lat przede wszystkim Polacy i kraje bałtyckie. Zwolennicy nuklearnego odstraszania odnieśli "częściowy sukces" podczas szczytu NATO w lipcu w Warszawie, gdzie zarzucono Moskwie "nieodpowiedzialną, agresywną propagandę nuklearną" i wezwano do "dopasowania strategii" - ocenia gazeta.    

"Spiegel" przypomina, że Obama, obejmując w 2009 roku po raz pierwszy stanowisko prezydenta USA, zapowiadał redukcję arsenału jądrowego.

Niemiecka opozycja - Lewica, Zieloni, będąca w tej kadencji poza parlamentem liberalna FDP oraz prawicowa antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec - domaga się usunięcia amerykańskiej broni atomowej z terytorium Niemiec.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy