W Krakowie rozpoczynają się 31. Światowe Dni Młodzieży
Dzisiaj w Krakowie rozpoczynają się 31. Światowe Dni Młodzieży. Potrwają do 31 lipca. Spotkaniu będzie przewodniczył papież Franciszek. To drugie ŚDM w Polsce - po zgromadzeniu w Częstochowie w 1991 roku, któremu przewodził Jan Paweł II.
Hasłem spotkania są słowa z Ewangelii św. Mateusza: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Do tego cytatu nawiązuje też hymn 31. ŚDM - kompozycja Jakuba Blycharza "Błogosławieni miłosierni".
Z kolei logo autorstwa Moniki Rybczyńskiej i Emilii Pyzy przedstawia czerwony kontur Polski z żółtym krzyżem na środku, symbolizującym Jezusa Chrystusa. Żółte koło oznacza lokalizację Krakowa. Krzyż jest opleciony czerwono-niebieskim płomieniem symbolizującym Boże Miłosierdzie, nawiązującym do obrazu Jezusa Miłosiernego.
Pierwsze spotkanie Ojca Świętego z młodymi ludźmi nastąpi wieczorem 27 lipca, gdy Franciszek pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać zebranych przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich.
28 lipca pojedzie tramwajem na Błonia krakowskie, by tam spotkać się z młodzieżą.
29 lipca weźmie udział w Drodze Krzyżowej na Błoniach z udziałem młodych.
30 lipca w Brzegach koło Wieliczki odbędzie się modlitewne czuwanie z udziałem papieża.
W niedzielę 31 lipca zostanie odprawiona msza kończąca 31. ŚDM.
Program papieskiej pielgrzymki przewiduje też między innymi, wizytę w katedrze na Wawelu i w sanktuariach w Krakowie-Łagiewnikach i na Jasnej Górze.
W Częstochowie Franciszek odprawi mszę świętą z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ojciec Święty przybędzie na teren byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie spotka się z byłymi więźniami i pomodli w celi męczeństwa ojca Maksymiliana Kolbego. Złoży wizytę w Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
Światowe Dni Młodzieży ustanowił w 1985 roku papież Jan Paweł II. Jego orędzie, skierowane wówczas do młodych spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Od tamtego czasu, co roku młodzi z całego świata gromadzą się w Niedzielę Palmową wokół swoich biskupów na szczeblu diecezjalnym. Z kolei co dwa-trzy lata w wybranym mieście są organizowane spotkania międzynarodowe. Dzieło zainicjowane przez papieża Polaka kontynuował Benedykt XVI, a obecnie Franciszek.
Polska już raz była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. W sierpniu 1991 roku do Częstochowy na zaproszenie Jana Pawła II przybyło milion 600 tysięcy młodych katolików z 80 krajów świata. Towarzyszyło im hasło zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian: "Otrzymaliście Ducha przybrania za synów". Było to przełomowe wydarzenie, ponieważ po raz pierwszy na ŚDM spotkali się ludzie z byłego bloku wschodniego i zachodniego, w tym liczna grupa ze Związku Radzieckiego. Stąd wzięło się określenie tamtych dni - "biblijna karawana poprzez kontynenty".
Hymnem ŚDM w Częstochowie była pieśń "Abba, ojcze" napisana przez kompozytora i dyrygenta Jacka Sykulskiego do słów Jana Góry, dominikanina, późniejszego organizatora spotkań młodych na Lednicy, który zmarł w 2015 roku.
Jan Paweł II wygłosił na Jasnej Górze sześć przemówień skierowanych do młodych. Oklaski dla papieża, okrzyki i pozdrowienia często wplatały się w słowa Ojca Świętego, który już pierwszego dnia skomentował to z charakterystycznym poczuciem humoru: "Jesteśmy spóźnieni o półtorej godziny, ale my nigdy nie jesteśmy spóźnieni".
Tradycją ŚDM jest, że informację o wyborze kolejnego miasta, które będzie gościło młodych, papież podaje na zakończenie spotkania. I tak, o tym, że w 2016 roku będzie to Kraków, Franciszek ogłosił podczas mszy kończącej 28. Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r.
Następnie, 13 kwietnia 2014 roku, brazylijska młodzież przekazała reprezentantom Polski Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej. Symbole peregrynowały po kraju, by dotrzeć do Krakowa 20 maja 2016 roku.
Dotychczas Światowe Dni Młodzieży odbyły się między innymi w Buenos Aires, Częstochowie, Denver, Kolonii, Paryżu, Sydney i w Manili na Filipinach w 1995 roku, gdzie jak dotąd zgromadziło się najwięcej uczestników - około 4 milionów osób.
POLECAMY:
Jaką Polskę zapamiętają pielgrzymi. Promocyjna szansa ŚDM