Reklama

ŚDM: 300 tys. pielgrzymów wyjechało pociągami z Krakowa w niedzielę

Około 300 tys. pasażerów, tj. o 20 proc. więcej niż zakładano, odjechało w niedzielę pociągami z Krakowa - poinformowały Polskie Koleje Państwowe. Przed poniedziałkowym południem na dworcach w Krakowie ruch pasażerów okazał się dużo mniejszy niż w niedzielę.

Łącznie w tym dniu z krakowskich dworców odjechało 776 pociągów, w tym 42 pociągi specjalne ŚDM. Przewoźnicy uruchomili jeszcze doraźnie w niedzielę 30 dodatkowych składów. Osiem pociągów specjalnych ŚDM uruchomiło PKP Intercity.

Pierwsza faza wyjazdów rozpoczęła się około godz. 13 i obejmowała kursy aglomeracyjne. Ważnym zadaniem było rozwiezienie kilku tysięcy osób, które czekały na przystankach m.in. w Wieliczce. Dla sprawnego przewożenia pielgrzymów wprowadzony był wahadłowy ruch pociągów między Krakowem Głównym i stacjami Bieżanów (18) oraz Miechów (1).

Reklama

Nad bezpiecznym i sprawnym przejazdem pociągów czuwało około 1 tys. dyspozytorów i dyżurnych. Wzmocnione były zespoły odpowiedzialne za informacje głosowe. Na peronach i dworcach było ponad 200 informatorów mobilnych.

Największe natężenie ruchu przypadło na godz. 17, wtedy też zaczęła działać zmieniona organizacja ruchu. System zdał egzamin - mimo nadzwyczajnego natężenia potoku podróżnych obsługa na dworcu przebiegała sprawnie i płynnie. Największy ruch pasażerów był na peronie 5 dworca, z którego odjeżdżały pociągi dalekobieżne w kierunku północnym.

Do godziny 20 ruch pociągów przebiegał bardzo punktualnie. Spiętrzenie pociągów dodatkowych, szczególnie z kierunku Krakowa Płaszowa, spowodowało opóźnienia kilkunastu składów dalekobieżnych. Czas opóźnień wynosił maksymalnie do 80 minut.

W poniedziałek 1 sierpnia planowany jest odjazd z Krakowa 828 pociągów, z czego 80 to będą pociągi specjalne ŚDM - w tym osiem z nich to będą dodatkowe PKP Intercity.

Jak poinformowały służby prasowe PKP, w poniedziałek przed południem na dworcach w Krakowie ruch pasażerów jest dużo mniejszy niż wczoraj. W związku z tym strefy buforowe są otwarte.

Według szacunków, w ciągu dwóch dni, tj. w niedzielę i poniedziałek, dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 tys. pielgrzymów.

Utworzono specjalne strefy na dworcach

Wprowadzona w związku z dużym ruchem pielgrzymów zmieniona organizacja ruchu dotyczy utworzenia stref buforowych prze dworcach w Krakowie i Płaszowie, poprzez które odbywa się wejście na perony.

Przy dworcu Kraków Główny zorganizowane zostały dwie takie strefy buforowe. Pierwsza zlokalizowana jest na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis.

Odprawa podróżnych jest podzielona na etapy. Do stref podróżni wchodzą przez oznakowane bramki, następnie między separatorami przechodzą na odpowiednie perony. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis - dla podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

Kolej sformułowała także 5 zasad dla pielgrzymów, które mogą usprawnić podróż. Dotyczą one dokładnego sprawdzenia stacji i godziny odjazdu pociągu, przybycia godzinę przed odjazdem, utrzymywania kontaktu z przewodnikiem grupy, słuchania poleceń organizatorów i sprawnego wsiadania do pociągu.

W niedzielę w południe zakończyła się w Campusie Misericordiae, w Brzegach pod Wieliczką, msza posłania z udziałem papieża Franciszka, kończąca Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Po uroczystości rozpoczęły się masowe wyjazdy pielgrzymów z Krakowa.

 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kolej | pielgrzymi | ŚDM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy