Reklama

​Papież o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Podczas nadzwyczajnej audiencji generalnej z okazji Roku Świętego papież Franciszek mówił w czwartek o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które odbędą się pod koniec lipca. Zachęcił Polaków do modlitwy w tej intencji.

Specjalna, jubileuszowa audiencja generalna w Watykanie, ósma w trwającym od grudnia Roku Miłosierdzia, odbyła się wyjątkowo w czwartek w związku z tym, że w środę przypadła uroczystość Świętych Piotra i Pawła. Nie było dlatego tradycyjnej środowej audiencji, a nadzwyczajną, organizowaną co miesiąc w sobotę, przyspieszono z powodu przerwy wakacyjnej w lipcu.

Zwracając się do Polaków, Franciszek podziękował za modlitwy, jakimi towarzyszyli mu podczas niedawnej podróży do Armenii. Następnie dodał: "Proszę was, abyście trwali w modlitwie za mnie i za młodych, którzy w Polsce i całym chrześcijańskim świecie przygotowują się do naszego, bliskiego już, spotkania w Krakowie".

Reklama

"Niech zawsze będzie żywa w naszych sercach i naszych czynach pamięć, że "błogosławieni są miłosierni..."" - podkreślił, nawiązując do hasła Światowych Dni Młodzieży w Polsce, które odbędą się w dniach 26-31 lipca.

W katechezie papież mówił, że codzienne życie pozwala namacalnie dotknąć wielu potrzeb dotyczących osób najuboższych i najbardziej doświadczanych przez los.

"Potrzebujemy wrażliwości, aby dostrzegać cierpienie i ubóstwo wielu braci i sióstr. Czasami mijamy sytuacje dramatycznego ubóstwa i wydaje się, że nas one nie dotyczą" - powiedział.

Franciszek wskazywał, że ten, kto sam doświadczył w swoim życiu miłosierdzia Boga, nie może pozostać obojętnym wobec potrzeb innych ludzi.

Papież przypominał, że nie można zwlekać wobec osoby, która jest głodna i trzeba jej dać jedzenie. Jak zauważył, uczynki miłosierdzia nie są kwestiami "teoretycznymi, ale konkretnym świadectwem". Miłosierdzie - zaznaczył - jest potrzebne wobec wielu przejawów biedy na świecie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama