Reklama

Orędzie Franciszka na ŚDM2016: Kraków czeka na nas z otwartymi ramionami

Kraków, miasto św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej, czeka na nas z otwartymi ramionami i otwartym sercem - napisał papież Franciszek w orędziu na XXXI Światowe Dni Młodzieży. Przypomniał, że wpisują się one w Rok Miłosierdzia w Kościele.

W poniedziałek w Warszawie, w siedzibie episkopatu polski, zaprezentowano orędzie papieża na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w przyszłym roku w Krakowie.

Papież zwrócił też uwagę, że w Roku Świętym Odkupienia (1983/1984) św. Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił młodych z całego świata na Niedzielę Palmową. Później, w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 ponad 2 mln młodych z około 165 krajów zebrało się w Rzymie na XV Światowym Dniu Młodzieży. "Jestem pewien, że podobnie, jak w tych dwóch przypadkach, tak i teraz Jubileusz Młodych w Krakowie będzie jednym z ważnych wydarzeń tego Roku Świętego!" - napisał papież.

Reklama

Przypomniał hasła z Kazania na Górze, na każdy rok poprzedzający ŚDM w Krakowie. W 2014 r. było to pierwsze błogosławieństwo: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3). Temat wybrany na 2015 r. brzmiał: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą" (Mt 5,8). W 2016 r. młodzi mają się inspirować się słowami: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

Hasłem Roku Miłosierdzia są słowa "Miłosierni, jak Ojciec", które zapowiadają też temat najbliższego Światowego Dnia Młodzieży. W orędziu Franciszek wyjaśnia, jak je rozumieć.

"Miłosierdzie Boga jest bardzo konkretne i wszyscy jesteśmy powołani, aby osobiście go doświadczyć" - pisze Franciszek.

Wspomina, że kiedy miał 17 lat, spotkał pewnego księdza, co odmieniło jego życie. "Miałem pewność, że w osobie tego kapłana Bóg czekał na mnie, zanim jeszcze zrobiłem pierwszy krok w stronę Kościoła. My Go poszukujemy, ale On nas zawsze uprzedza, szuka nas od zawsze i jako pierwszy nas odnajduje. Być może ktoś z was nosi w swoim sercu ciężar i myśli: zrobiłem to czy tamto... Nie bójcie się! On na was czeka!" - napisał Franciszek.

Zaprosił młodych do ponownego odkrycia uczynków miłosierdzia, bo - jak podkreślił - miłosierdzie nie jest "postawą na pokaz" i nie jest też zwykłym sentymentalizmem. "Jest sprawdzianem autentyczności naszej postawy jako uczniów Jezusa, naszej wiarygodności jako chrześcijan we współczesnym świecie" - wyjaśnił.

Franciszek zaproponował młodym, by przez pierwszych siedem miesięcy 2016 r., wybierali co miesiąc jeden uczynek miłosierny względem ciała i jeden względem duszy, i realizowali je. Dodał, że trzeba też prosić o łaskę wybaczenia tym, którzy wyrządzili nam zło.

Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka potrwają od 26 do 31 lipca 2016. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Jak poinformowano na poniedziałkowej konferencji, na ŚDM zarejestrowało się już prawie 359 tys. osób, głownie z Polski, Włoch i Francji. Rejestracja zainteresowanych udziałem w ŚDM odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie www.krakow2016.com.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy