Reklama

Kraków: Remontowy szał przed ŚDM

Pod koniec lipca do Krakowa i okolicznych miejscowości może przyjechać blisko 2,5 mln pielgrzymów, chcących wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży i spotkaniu z papieżem. Nie ma wątpliwości - stolica Małopolski podczas ŚDM będzie musiała się zmierzyć z dużymi utrudnieniami. Zanim to się jednak stanie, Kraków zamieni się w wielki plac remontowo-budowlany.

Przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, które odbędą się w dniach 26-31 lipca br., drogowcy chcą naprawić jak najwięcej krakowskich ulic.

Krakowianie muszą uzbroić się w cierpliwość - pisze "Gazeta Krakowska" i wylicza planowane prace.

W połowie marca odbędą się pierwsze remonty nakładkowe. Obejmą blisko 20 ulic, m.in. Zakopiańską (remont ruszy 16 marca), Brożka, Nowosądecką (prace na tych dwóch ulicach zaczną się 14 marca), Piastowską czy Reymonta. Większość z nich planowano już wcześniej; niektóre są realizowane specjalnie pod kątem ŚDM.

Reklama

Według przedstawionych w artykule Piotra Ogórka w "GK" informacji, mieszkańców stolicy Małopolski czekają w najbliższym czasie remonty ulic: Brożka, Zakopiańskiej (od Brożka do Kościuszkowców), Skotnickiej (od Baczyńskiego do A4), Nowosądeckiej (od Łużyckiej do Na Kozłówce), Piastowskiej, Reymonta, al. Focha, Wielickiej (od Malborskiej do Dworcowej), gen. A. Fieldorfa Nila, Tetmajera (od Truszkowskiego do Pod Strzechą), Wiślickiej, Pińczowskiej, Meissnera, Heltmana, al. Kijowska (od Lea do Królewskiej), Weissa.

Wymienione remonty mają być zrealizowane najpóźniej do maja lub czerwca.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "GK".

Pod koniec lipca po Krakowie najlepiej pieszo albo rowerem

Prezydent miasta Jacek Majchrowski zachęca do wyjazdu w tych dniach na "zieloną trawkę". Jednak wszyscy liczącego ponad 760 tysięcy mieszkańców Krakowa nie opuszczą.

Jak zatem poruszać się po mieście i okolicy podczas ŚDM?

Pieszo albo rowerem.

Ruch w mieście będzie ograniczony, a na niektórych drogach w centrum (m.in. al. 3 Maja) zamknięty.

Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że poruszanie się samochodami osobowymi podczas ŚDM będzie utrudnione. Wstępne analizy wykazały - czytamy na oficjalnej stronie ŚDM - że jeżeli pojazdy będą parkowały po obu stronach dróg, 50 tysięcy aut zajmie całość układu drogowego w promieniu 10 km od Brzegów, gdzie mają odbyć się wydarzenia centralne (m.in. niedzielna msza święta  z udziałem Franciszka).

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa autostrada A4 pozostanie na czas ŚDM otwarta. Prace nad rozwiązaniami transportowymi uwzględniającymi przejezdność A4 trwają.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół ekspertów i naukowców z Politechniki Krakowskiej, autokarami będzie można przewieźć 500 tys. pielgrzymów, koleją - 160 tys. (20 tys. na godzinę), samochodami prywatnymi - 20 tys., pieszo i rowerem będzie się przemieszczać - 40-60 tysięcy.

(jt)

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy