Reklama

Czy papież Franciszek wpłynął na Polaków? Sondaż dla "Rzeczpospolitej"

Minęły już ponad dwa tygodnie od zakończenia Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża w Polsce, o której zwykło się nawet mówić "rekolekcje Franciszka". Czy słowa głowy Kościoła katolickiego miały wpływ na stosunek Polaków do wiary, pomocy potrzebującym i przyjmowania uchodźców? Sondaż na ten temat zleciła "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita" przypomina wypowiedź papieża z pierwszego dnia pielgrzymki w naszym kraju: "Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu". 33 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w zleconym przez "Rz" badaniu instytutu IBRiS, stwierdziło, że słowa Franciszka zmieniły ich nastawienie w kwestii przyjmowania uchodźców. 60 proc. badanych uważa, że nie miały one na nich żadnego wpływu.

Jak wynika z badania, największe oddziaływania miały słowa papieża o pomocy potrzebującym. 76 proc. respondentów uznało, że Ojciec Święty zmienił ich podejście do tej sprawy. Franciszek szczególnie dotarł do młodych (91 proc. badanych w wieku 18-24 lat zadeklarowało, że papież zmienił och podejście do tego tematu) oraz starszych (84 proc. ankietowanych po 65 roku życia złożyło taką deklarację).

Reklama

Jak zaznacza w swoim tekście Tomasz Krzyżak, zmianę wrażliwości na sprawy potrzebujących wykazywały częściej osoby o poglądach zdecydowanie lewicowych (aż 91 proc.) niż prawicowych (67 proc.).

W sondażu pojawiło się także pytanie dotyczące wiary. W tym przypadku impakt Franciszka na Polaków był mniejszy. Zgodnie z wynikami badania, zmianę podejścia do tego tematu wynikająca ze słów papieża potwierdziło 63 proc. badanych (31 proc, twierdzi, że nic się nie zmieniło).

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

INTERIA.PL/Rzeczpospolita

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy