Reklama

Będzie zmiana w ustawie o ŚDM? Chodzi o Częstochowę

Platforma Obywatelska chce zmian w specustawie o Światowych Dniach Młodzieży. Chodzi o to, by w zakresie przygotowań do wizyty papieża Franciszka podczas ŚDM wojewodzie śląskiemu przyznać analogiczne uprawnienia do tych, które otrzymał wojewoda małopolski. Oprócz Krakowa Franciszek ma odwiedzić m.in. Częstochowę.

Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży-Kraków 2016.

Nowelizacja - zdaniem wnioskodawców - stwarza "podstawy prawne umożliwiające wojewodzie śląskiemu podjęcie starań o przyznanie dotacji celowej na organizację Światowych Dni Młodzieży organizowanych na terenie miasta Częstochowy".

"Z doniesień medialnych wynika, iż obok Krakowa, który boryka się niefortunną lokalizacją, gdzie nie da się zagwarantować pełnego bezpieczeństwa pielgrzymom, o kłopotach zaczyna być głośno także w Częstochowie. Szacuje się, że do Częstochowy przyjedzie około 1,5 mln ludzi z całego świata.

Reklama

Trzeba zapewnić opiekę lekarską, parkingi, oczyszczenie miasta, na kilka dni zrewolucjonizować komunikację miejską.

Policji brakuje tak podstawowych elementów zabezpieczenia trasy przejazdu Ojca Świętego, takich jak chociażby metalowe barierki. Wszystkie które były zarezerwował już Kraków. Władze miasta obliczyły, że potrzeba im około 24 mln. zł. Tymczasem Wojewoda Śląski ocenia wydatki na jeden milion. Władze miasta obstają przy swoich wyliczeniach i sytuacja na kilka miesięcy przed zlotem staje się patowa" - piszą w uzasadnieniu ustawy.

Pilch: Wspomożemy Częstochowę

Wojewoda małopolski Józef Pilch zapewnił dziennikarzy, że do Częstochowy trafi część środków ze 180 mln zł przewidzianych na organizację ŚDM. "Właśnie to porozumienie gwarantuje, że wojewoda małopolski przekaże fundusze na to, aby zabezpieczyć instytucje i wolontariuszy (...) My mamy 24 mln zł na zabezpieczenie medyczne, 100 mln zł na bezpieczeństwo. Z tych 24 mln zł będziemy właśnie kupować sprzęt medyczny, karetki pogotowia i opłacać szpitale, które będą w gotowości i w razie zdarzeń będą udzielały pomocy. To pieniądze, które ma wojewoda małopolski i podzieli się z wojewodą śląskim" - powiedział Pilch.

Poinformował, że trwają właśnie ostatnie prace nad raportem na temat bezpieczeństwa podczas ŚDM. Wojewodowie przedstawią go rządowi 16 maja. "Przedstawimy, że jesteśmy gotowi do tego, żeby ugościć pielgrzymów i samego papieża Franciszka" - oświadczył Pilch.

W marcu radni Częstochowy wystosowali do rządu apel o wsparcie finansowe w związku z wizytą papieża. Według szacunków podawanych wcześniej przez lokalne władze, na zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa i poprawę infrastruktury miasto potrzebuje ponad 20 mln zł.

Wieczorek: Ciągle spływają informacje i wnioski

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek mówił w piątek dziennikarzom, że jeszcze nie wiadomo, jakie rzeczywiście środki otrzyma Częstochowa, trwają obliczenia, a precyzyjnie określi to przygotowywany właśnie raport.

"Te pieniądze będą na pewno zabezpieczone dla Częstochowy, jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne. Dzisiaj podpisany dokument daje nam podstawy prawne do tego, żeby wspólnie zbudować plany zabezpieczenia medycznego" - oświadczył Wieczorek.

Dopytywany o pieniądze na inne cele, m.in. policję i straż pożarną, wojewoda odpowiedział, że nadzór nad tymi kwestiami pełnią nie tylko wojewodowie, ale przede wszystkim komendanci główni. Pytany o potrzeby finansowe w związku z jasnogórskimi uroczystościami, mówił, że ciągle spływają informacje i wnioski.

"Będziemy w tej chwili analizować, badać, co jest niezbędne do zabezpieczenia, a co ewentualnie jest roszczeniem nie do końca uzasadnionym i dopiero potem będę w stanie jednoznacznie odpowiedzieć" - oświadczył.

"Oczywiście, że roszczenia ze strony Częstochowy są być może na wyrost przedstawiane, natomiast nie będzie tak, że Częstochowa będzie pozostawiona sama sobie, bo z jednej strony policja zabezpiecza część finansowania od strony bezpieczeństwa, my zabezpieczamy od strony bezpieczeństwa medycznego. Będzie też częściowe zabezpieczenie tzw. komunalnej strefy" - dodał Wieczorek i zapewnił, że pomoc dla Częstochowy będzie "jak najszersza".

Wojewoda zaznaczył, że ciągle trwa współpraca wszystkich służb, które będą zaangażowane w obsługę wizyty papieża. Jest powołanych wiele zespołów tematycznych, tylko w woj. śląskim jest ich siedem. Ich prace dotyczą m.in. bezpieczeństwa, transportu i infrastruktury.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie medyczne, wstępnie wytypowanych zostało pięć szpitali w woj. śląskim, które będą zabezpieczać wizytę papieża. Wojewoda nie chce na razie mówić o szczegółach. Przygotowania pod kątem zabezpieczenia medycznego i organizacyjnego są na "absolutnym finiszu" - ocenił.

"Myślę, że po 15 maja będzie już taki moment, gdzie będzie można swobodnie powiedzieć, że jesteśmy w pełni gotowi do przyjęcia Ojca Świętego w woj. śląskim" - oświadczył Wieczorek.

Przypomnijmy, że w myśl obecnej ustawy - podpisanej 22 marca przez prezydenta Dudę - szczególne rozwiązania związane z wizytą Ojca Świętego dotyczą Krakowa i przyznają szczególne uprawnienia wojewodzie małopolskiemu.

W budżecie państwa znalazło się też 15 mln zł "środków na uzupełnienie wydatków związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży".

Oto założenia ustawy


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy