Reklama

Środek-Wschód. Raport INTERIA.PL

Rosja: Miażdżąca opinia śledczych ws. katastrofy trawlera

Na pokładzie trawlera "Dalnij Wostok", który w ubiegłym tygodniu zatonął u wybrzeży Kamczatki, nie przestrzegano zasad bezpieczeństwa żeglugi, co było wynikiem chciwości armatora i skorumpowania urzędników - poinformował w środę rosyjski Komitet Śledczy.

- Nie ulega wątpliwości, że u podstaw tej tragedii legła chciwość właścicieli statku oraz korupcja urzędników - oświadczył rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin w telewizji państwowej Rossija 1.

- Zarówno właściciel, jak i kapitan trawlera wiedzieli, że w zbiornikach znajdowała się minimalna ilość paliwa, co wpłynęło na możliwość przywrócenia jednostki do pionu - dodał. Śledczy ustali też, że na pokładzie trawlera nie było wystarczającej liczby kamizelek ratunkowych.

- Wiemy, że na pokładzie znajdowało się wielu obcokrajowców, którzy pracowali tam nielegalnie - powiedział Markin. Śledczy ustalili, którzy urzędnicy "sprowadzili ich i w jaki sposób" - dodał, ale odmówił podania nazwisk podejrzanych ze względu na dobro śledztwa.

Reklama

Trawler zamrażalnia "Dalnij Wostok" 2 kwietnia zatonął na Morzu Ochockim, ok. 330 km na zachód od osady Krutogorowski w obwodzie kamczackim i ok. 250 km na południe od Magadanu. Ze 132 osób na pokładzie uratowano 63, a zginęło 56. 13 osób uważa się za zaginione; blisko tydzień po wypadku praktycznie nie ma szans na ich przeżycie.

Na pokładzie było 78 Rosjan i 54 obcokrajowców, m.in. Birmańczycy, Ukraińcy, Łotysze, Litwini i obywatele Vanuatu.

Bezpośrednia przyczyna zatonięcia statku na razie nie jest znana; wiadomo, że z trawlera nie został wysłany sygnał SOS i że jednostka poszła na dno bardzo szybko. Przedstawiciel władz obwodu sachalińskiego Oleg Kożemiako uważa, że jedną z przyczyn zatonięcia było naruszenie stateczności jednostki podczas przeładunku ryb, których było około 80 ton. Kożemiako powołuje się na doniesienia załóg jednostek, które znalazły się na miejscu katastrofy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy