Reklama

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Obserwator z ramienia PiS na spotkaniu opozycji

Rzecznik klubu PiS Beata Mazurek powiedziała w czwartek wieczorem PAP, że we wtorkowym spotkaniu ws. Trybunału Konstytucyjnego, organizowanym przez trzy kluby opozycyjne, z ramienia PiS będzie uczestniczył obserwator.

Mazurek, pytana przez PAP o udział przedstawicieli PiS we wtorkowym spotkaniu, powiedziała, że "z ramienia PiS będzie uczestniczył obserwator". Dopytywana, kto to będzie, nie podała szczegółów.

Kosiniak-Kamysz: PiS przyjęło zaproszenie

Wcześniej szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz napisał na Twitterze, że "PiS przyjęło nasze wspólne zaproszenie na wtorkowe spotkanie ws. TK".

We wtorek PO, PSL i Nowoczesna organizują spotkanie dotyczące sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Pierwotnie było ono planowane w środę 18 maja, ale zostało przełożone - jak mówili liderzy opozycji - z powodu środowej decyzji KE ws. Polski.

Reklama

"Ponawiamy zaproszenie do wszystkich klubów parlamentarnych, również do pani premier Beaty Szydło, do prezesa Kaczyńskiego. Zapraszamy na wtorek, na godz. 14. Trzeba odpowiedzieć na ten apel Komisji Europejskiej" - mówił w środę szef Stronnictwa. Przekonywał, że kryzys konstytucyjny nie służy Polsce i najwyższy czas go zakończyć. "Wzywamy wszystkich do uczestnictwa w tym spotkaniu" - zaznaczał Kosiniak-Kamysz.

Szef PO Grzegorz Schetyna powiedział, że opozycja chce dać rządowi i Prawu i Sprawiedliwości szansę na to, by wspólnie rozwiązać spór wokół TK. Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru podkreślił, że tego typu stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie Polski nie było do tej pory.

Polska ma czas do poniedziałku

Komisja Europejska dała Polsce czas do poniedziałku na podjęcie działań zmierzających do usunięcia zastrzeżeń dotyczących TK, wskazując, że jeśli do tego dnia to się nie stanie, przyjęta zostanie opinia dotycząca praworządności w naszym kraju. W odpowiedzi na to wiceszef MSZ Konrad Szymański powiedział dziennikarzom, że KE nie postawiła Polsce ultimatum. Trudno oczekiwać, żeby do poniedziałku doszło do jakichś przełomowych wydarzeń ws. TK - dodał.

Szymański ocenił zarazem, że komunikacja między Warszawą a Brukselą jest "bardzo przyjazna", a oczekiwanie, by konsultacje ws. TK przebiegały intensywniej, podzielają obie strony rozmów.

We wtorek odbyło się spotkanie ws. kryzysu wokół TK u marszałka Sejmu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział po spotkaniu, że w krótkim czasie powinny się rozpocząć prace nad ustawą o TK w oparciu o projekty PiS i PSL. Na spotkaniu zabrakło PO i Nowoczesnej, bo uznały, że nic ono nie zmieni. Zabrakło też Kukiz'15, bo nie został spełniony warunek tego klubu dot. obecności kamer.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy