Reklama

Sejmowa komisja zaopiniuje kolejnego kandydata na sędziego TK

​Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaopiniuje dziś wniosek w sprawie wyboru na sędziego Trybunału Konstytucyjnego doktora Zbigniewa Jędrzejewskiego. Jego kandydaturę Sejmowi zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość. Opozycja nie zgłaszała swoich kandydatów, gdyż uważa, że zamiast wybierać nowych, do TK należy powoływać tych, którzy już oczekują na włączenie do składu orzekającego.


Przewodniczący komisji sprawiedliwości Marek Ast z PiS wyjaśnia, że trzeba dokonać nowego wyboru, ponieważ wymaga tego grudniowa ustawa regulująca prace TK: "W oparciu o te przepisy działa parlament, opiniując, a następnie wybierając nowego sędziego" - wyjaśnia polityk partii rządzącej.

Innego zdania jest Platforma Obywatelska czy Polskie Stronnictwo Ludowe, które uważają, że zaopiniowanie kolejnego kandydata ma się nijak do poszukiwania wspólnych rozwiązań sporu wokół TK. Podobnie twierdzi też lider Nowoczesnej, Ryszard Petru. Jego partia proponuje, by na komisji PiS przedstawił jednego z kandydatów zgłoszonych w grudniu. - Jeśli nie będzie to ktoś z tej trójki, oznacza to, że Jarosław Kaczyński jednostronnie zrywa rozmowy z opozycją w sprawie sytuacji wokół TK - precyzuje Ryszard Petru.

Reklama

Wybór nowego sędziego jest konieczny, ponieważ 27 kwietnia kończy się kadencja sędziego Mirosława Granata. Posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 9.30

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama