Reklama

Prof. Ewa Łętowska: To jest sytuacja patologiczna

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz była Rzecznik Praw Obywatelskich - Ewa Łętowska - zabrała głos w sprawie zamieszania wokół Trybunału.

Ewa Łętowska uważa, że Trybunał Konstytucyjny nie może obecnie orzekać według zasad określonych w nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Dlaczego?

Zdaniem Łętowskiej Trybunałowi nie wolno orzekać na podstawie ustawy zaskarżonej do TK przed rozpatrzeniem skargi.

Choć ustawę, jak uważa Łętowska, obejmuje domniemanie konstytucyjności, to jednak nie można doprowadzić do sytuacji, by coś, co jest przedmiotem kontroli, było kontrolowane według zasad określonych tamże.

"Oczywiście, że to jest sytuacja patologiczna, bo ona nie powinna się była zdarzyć. Ale się zdarzyła" - powiedziała Ewa Łętowska w TVN24.

Reklama

"Jest różnica w statusie sędziów sądów powszechnych i sędziów w Trybunale Konstytucyjnym, dlatego że sędziowie sądów powszechnych są związani konstytucją i ustawą, natomiast sędziowie w Trybunale są związani - to jest wyraźny przepis w konstytucji - tylko konstytucją. Dlaczego? Dlatego, że dla sędziego Trybunału Konstytucyjnego ustawa jest materią kontroli" - stwierdziła sędzia.

I choć zasady funkcjonowania TK określa ustawa właśnie, to nie może być co do niej żadnych wątpliwości konstytucyjnych - w tej materii Łętowska przychyla się do zdania I Prezesa Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ewa Łętowska | Trybunał Konstytucyjny

Reklama

Reklama

Reklama