Reklama

PO zaskarży do Trybynału Konstytucyjnego nowelę ustawy o TK

​We wtorek PO złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego na nowelę ustawy o Trybunale podpisaną w poniedziałek przez prezydenta - zapowiedział w Opolu b. szef MSZ i kandydat na przewodniczącego Platformy Grzegorz Schetyna. Schetyna zapowiedział złożenie skargi na nowelizację ustawy do TK na konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie z opolskimi strukturami PO.

Jak mówił, skarga w poniedziałek "jest pisana i kończona". "Jutro będziemy ją składać (...). Zależy nam na tym, by mieć tutaj inicjatywę i informować opinię publiczną" - dodał. Jak mówił, będzie to skarga "na wszystkie zmiany, które zostały zaakceptowane przez prezydenta".   

Dodał, że "prezydent Andrzej Duda podpisał w ekspresowym tempie nowelę ustawy o TK". "To jest coś złego, to jest coś niedobrego. Szczególnie, że jest to sytuacja, kiedy głowa państwa powinna być arbitrem, powinna wysłuchać wszystkich racji i podjąć decyzję, która będzie czymś, co wyjdzie naprzeciw czy postara się przynajmniej ograniczyć konflikt konstytucyjny, który dzisiaj w Polsce mamy" - powiedział Schetyna.   

Reklama

Dodał, że w jego opinii prezydent Duda wybrał takie rozwiązanie, "żeby być bardziej związanym ze swoim środowiskiem politycznym, niż być głową państwa i prezydentem wszystkich Polaków, także tych, którzy na niego nie głosowali". 

"To jest zły dzień dla polskiej demokracji i zły dzień dla prezydentury Andrzeja Dudy" - powiedział polityk PO.   

Parlament zakończył pracę nad nowelą ustawy o TK w zeszłym tygodniu. Prezydent podpisał ją w poniedziałek. Po południu nowela ukazała się w Dzienniku Ustaw i wraz z ogłoszeniem weszła w życie. Nowela stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). 

W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy