Reklama

Platforma za odrzuceniem projektu ustawy o TK

Platforma Obywatelska wnioskuje o odrzucenie projektu ustawy o TK autorstwa PIS. Przedstawiciele partii podkreślali podczas debaty, że zapisy projektu są niekonstytucyjne, uderzają w trójpodział władzy i niezawisłość sędziów.

Sławomir Neumann (PO) podkreślał w swoim wystąpieniu, że prace nad projektem prowadzone są w sposób "skandaliczny i urągający jakimkolwiek standardom dobrego stanowienia praw". Zaznaczył, że w trakcie prac posłowie PiS nie słuchają nie tylko przedstawicieli społeczeństwa, organizacji pozarządowych, ale też posłów opozycji - wybranych w demokratycznych wyborach. "To są rzeczy niespotykane dotąd w polskim parlamencie" - powiedział.

"Nie słuchacie ludzi, którzy mówią na ulicach, że niszczycie prawo, niszczycie demokrację, a teraz jeszcze nie chcecie słuchać posłów wybranych w demokratycznych wyborach z woli narodu" - powiedział. "Krok po kroku demolujecie Trybunał Konstytucyjny. Argumenty, których używacie, to Himalaje hipokryzji i obłudy. Zupełną bezczelnością jest nazwanie tej ustawy naprawczą" - mówił.

Reklama

Dodał, że proponowane zmiany są sprzeczne z konstytucją, uderzają w fundament państwa prawa i państwa demokratycznego i niezawisłość sądów i sędziów.

"Mówicie, że to ustawa naprawcza. Mam wrażenie, że tak naprawdę robicie to jak czerwonoarmista, który niezależnie co naprawiał, czołg czy zegarek, zawsze używał młotka. I wy takich młotków używacie dzisiaj do naprawy bardzo delikatnego narzędzia, jakim jest konstytucja" - dodał.

Poseł PO Borys Budka mówił, że to niespotykana rzecz, w jaki sposób PiS traktuje obywateli. Jego zdaniem poprawki złożone przez PiS w poniedziałek prowadzą do zablokowania dostępu obywateli do TK. Według Budki obywatele już teraz mogą być pewni, że żadna skarga konstytucyjna, żadne pytanie prawne sądu nie zostanie rozpatrzone.

Trybunał Konstytucyjny - mówił poseł PO - "to filar podziału władz, to miejsce, gdzie karze się rządzących za butę". "Gdzie tak naprawdę wasze niekonstytucyjne pomysły będą mogły być osądzone. Czego się boicie tak bardzo, że pierwszymi decyzjami paraliżujecie TK" - mówił pod adresem posłów PiS.

Budka powiedział, że ubolewa, iż marszałek Sejmu dopuścił do takiego sposobu prac nad projektem, że w autopoprawkach PiS wyszło poza zakres własnego projektu nowelizacji. "Ale przede wszystkim, że gardzicie własnym narodem" - powiedział poseł PO. W reakcji marszałek Sejmu Marek Kuchciński upomniał posła Budkę, stwierdzając, że "używa zdecydowanie nieodpowiednich słów".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama