Reklama

Oświadczenie prezydenta ws. podpisania nowelizacji ustawy o TK

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Prezydent Andrzej Duda wydał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnił powody swojej decyzji. - Uważam, że ta nowela przyczynia się do wzmocnienia sytuacji TK - mówił prezydent.

- Po zastanowieniu się, podjąłem decyzję o podpisaniu noweli. Uważam, że ta nowela przyczynia się do wzmocnienia sytuacji TK - mówił prezydent.

- Ta ustawa nie osłabia TK. Jeśli decyzje podejmowane przez Parlament wybrany w demokratycznych wyborach mają być szanowane, TK powinien orzekać w pełnym składzie. To są prawnicy, którzy mają różne poglądy ideologiczne i prawne. To rozwiązanie wzmacnia powagę orzecznictwa TK w oczach społecznych. Te zmiany są istotne i wierzę, ze przyczynią się do uspokojenia sytuacji - przekonywał.

Prezydent wyraził także niezadowolenie z powodu dyskusji medialnej na temat TK. 

Reklama

- Proszę o zakończenie w Sejmie jałowych sporów, które zniechęcają ludzi do interesowania się polityką. Proszę o merytoryczną dyskusję i rozwagę. Pamiętajmy, że każde słowo jest słyszane nie tylko w Polsce. Proszę wobec tego o mówienie prawdy - apelował do polityków i ekspertów. 

- Wierzę, że ta ustawa przyczynia się do zakończenia sporu wokół TK. Wierzę, że ten Trybunał będzie rzetelnie pracował w oparciu o nowa ustawę. Ustawa wprowadza niezwykle ważną zasadę - rozpatrywania spraw zgodnie z terminem ich wpłynięcia do TK. To rozwiązanie przyczynia się wobec tego do uwolnienia TK od nacisków medialnych - przekonywał.

Jakie zmiany zakłada nowela?

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Przypomnijmy, że Sejm uchwalił nowelizację, autorstwa PiS, po burzliwych obradach we wtorek późnym wieczorem. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK. W środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw.zabezpieczenie- tak by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.

W środę nowelizacją zajmował się Senat. Najpierw przez ponad siedem godzin nowe przepisy omawiały senackie komisje. Następnie - od godz. 18 w środę do 3.20 w czwartek - trwała senacka debata. W przeprowadzonym przed godz. 4 rano głosowaniu Senat przyjął nowelizację bez poprawek.

Nowela ustawy o TK stanowi m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie, liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK (dziś pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie 7 sędziów mają być badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.

Według opozycji przyjęta zmiana ustawy sparaliżuje TK, bo wydłuży średni czas badania spraw w TK oraz spowoduje, że w wielu sprawach nie zapadnie wyrok - wobec niemożności uzyskania większości 2/3 sędziów.

Wątpliwości co do konstytucyjności przyjętych przez parlament przepisów formułowali m.in. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prokurator Generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka oraz senackie Biuro Legislacyjne.

W czwartek o skierowanie ustawy do Trybunału przed jej podpisaniem zaapelowali do prezydenta Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama