Reklama

MSZ do KE: Spór dotyczący Trybunału został zakończony

Podtrzymujemy deklarację pełnej gotowości do obiektywnego i merytorycznego dialogu z Komisją Europejską w każdej sprawie - deklaruje polskie MSZ. Czwartkowa "Rzeczpospolita" informowała, że KE rozważa zamrożenie wypłat funduszy unijnych dla Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się w komunikacie do najnowszych zaleceń KE dotyczących sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"W związku z powołaniem przez Prezydenta RP nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego 21 grudnia br. uznajemy, że polityczny spór dotyczący Trybunału został zakończony. Mamy nadzieję, że od tej pory wszystkie działania Trybunału Konstytucyjnego będą zgodne z obowiązującym prawem" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

"W obliczu tych nowych faktów, tym bardziej za niezasadne uznajemy podtrzymanie przez Komisję Europejską stwierdzenia o systemowym zagrożeniu praworządności w Polsce" - krytykuje polska dyplomacja.

Reklama

Przypomnijmy, że w środę Komisja Europejska obradowała na temat sytuacji w Polsce. Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans zarzuca polskiemu rządowi niewypełnianie zaleceń Komisji Weneckiej. Według informacji "Rzeczpospolitej", wielu komisarzy chce ukarania Polski zamrożeniem funduszy unijnych.

"Inne opcje"

KE podjęła w środę decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowych rekomendacji dotyczących rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Polska będzie miała dwa miesiące na odpowiedź na pismo przesłane jej z KE. Wiceszef KE Frans Timmermans zapewnił, że Komisja nie porzuci tej sprawy i będzie wykorzystywała wszelkie możliwe instrumenty, by rozwiązać problem. Jak zaznaczył, jeśli dialog nie przyniesie rozwiązania, KE "będzie musiała spojrzeć na inne opcje".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Trybunał Konstytucyjny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy