Reklama

Francuska prasa z niepokojem o sytuacji w Polsce

Rozwój sytuacji w Polsce wzbudza niepokój w Unii Europejskiej - twierdzi francuski dziennik Le Monde.

"Dziesiątki tysięcy przeciwników polityki obecnych władz na ulicach polskich miast, słowa potępienia płynące ze wszystkich zakątków Europy, kryzys instytucjonalny, jakiego Polska nie widziała od chwili, gdy przeszła demokratyczne przemiany - oto pejzaż polityczny rodem znad Wisły" - pisze francuska gazeta.

"Po dojściu do władzy konserwatystów z Prawa i Sprawiedliwości Rzeczpospolita weszła w bardzo dla niej burzliwy okres" - stwierdza "Le Monde" dodając, że to wszystko dzieje się na oczach Europy i członków polskiej opozycji zaniepokojonych  tym "zwrotem w stronę władzy autorytarnej".

Reklama

"Rząd Szydło pociągany za sznurki przez prezesa PiS"

Dziennik zaznacza, że rząd premier Beaty Szydło dyskretnie pociągany za sznurki przez Jarosława Kaczyńskiego rzucił się w wir konfliktów na wszystkich frontach. Zmiany w wymiarze sprawiedliwości, dążenie do jak największej centralizacji i do podporządkowania sobie mediów - to wszystko musi wywoływać niepokój - stwierdza Le Monde, który uważa, że plany w dziedzinie ekonomii i finansów do złudzenia przypominają program Viktora Orbana na Węgrzech. A wszystko to przy akompaniamencie populistycznych haseł - dodaje dziennik.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy