Reklama

Zamachowcy na listach agencji antyterrorystycznych w USA

Bracia Khalid i Ibrahim El Bakraoui, którzy zorganizowali wtorkowe zamachy na lotnisku oraz w metrze w Brukseli, figurowali jako podejrzani na listach agencji antyterrorystycznych w USA - podaje w czwartek Reuters, powołując się na źródła w Waszyngtonie.

Belgijscy śledczy zidentyfikowali Ibrahima Bakraoui jako zamachowca samobójcę, który zdetonował ładunek wybuchowy na lotnisku Zaventem; jego młodszy brat Khalid wysadził się w powietrze w brukselskim metrze na położonej w pobliżu głównych budynków Unii Europejskiej stacji Maelbeek.

Bracia odsiadywali wyroki

Według belgijskich mediów bracia El Bakraoui mieszkali w Brukseli i byli znani policji jako przestępcy, ale nie z powodu zaangażowania w działalność terrorystyczną. W ostatnich latach obaj odsiadywali wyroki.

Khalid miał pod fałszywym nazwiskiem wynajmować mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Forest (Vorst), gdzie niedawno doszło do strzelaniny z policją w trakcie obławy na domniemanego koordynatora ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salaha Abdeslama, który został pojmany w piątek.

Reklama

Wcześniej w czwartek minister bezpieczeństwa i sprawiedliwości Holandii Ard van der Steur poinformował, że Ibrahim El Bakraoui nie znajdował się na żadnej holenderskiej ani międzynarodowej liście poszukiwanych. Steur odniósł się w ten sposób do komunikatu Turcji, która ogłosiła dzień wcześniej, że starszy z braci był islamistycznym bojownikiem i że dwukrotnie deportowano go z Turcji.

Obserwowany przez turecką policję

Według szefa holenderskiego resortu bezpieczeństwa i sprawiedliwości El Bakraoui został deportowany z Turcji do Holandii tylko raz.

Turecki prorządowy dziennik "Yeni Safak" podał, że także Khalid Bakraoui był w Turcji. Miał tam przylecieć 4 listopada 2014 roku. Był obserwowany przez policję; opuścił kraj samodzielnie dziesięć dni później.

W brukselskich zamachach zginęło co najmniej 31 osób, a ok. 300 zostało rannych. Do dokonania tych aktów terroru przyznało się Państwo Islamskie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy