Reklama

W głównym meczecie Brukseli uczczono pamięć ofiar zamachów

Muzułmanie zgromadzeni na piątkowych modłach w głównym meczecie Brukseli uczcili pamięć ofiar wtorkowych zamachów terrorystycznych, a kazanie imama było pełne zapewnień o solidarności z Belgami i potępienia przemocy ze strony dżihadystów.

Po zawołaniu "Allah Akbar - Bóg jest wielki", w meczecie, mieszczącym się w parku sąsiadującym z siedzibami unijnych instytucji, rozległ się okrzyk "Niech żyje Belgia!".

Nad wejściem wywieszono flagi Belgii i Unii Europejskiej.

Kazanie imama

W kazaniu wygłoszonym do setek wiernych imam ostro potępił zamachy, w których zginęło co najmniej 31 osób. Powiedział, że zostały one popełnione przez zbrodniarzy i przyjęte przez muzułmanów ze smutkiem. Wezwał też wiernych, by oddawali krew dla rannych, którzy wciąż są w szpitalach.

Po modlitwie muzułmanie uczcili pamięć zabitych minutą ciszy. Imam przeszedł zaś wraz z grupą wiernych wzdłuż siedzib Komisji Europejskiej i Rady UE na odległą o kilkaset metrów stację metra Maelbeek, która była miejscem jednego z zamachów. Tam złożył wiązankę kwiatów.

Reklama

Promowanie umiarkowanego islamu

Istniejący przy meczecie ośrodek kultury islamskiej zapowiada organizację serii kursów i konferencji promujących umiarkowany islam i zwalczających radykalizację wśród młodzieży muzułmańskiej. W szczególności ma być zapewniona pomoc rodzicom, którzy zauważą u swych dzieci niebezpieczne związki z ekstremistami islamskimi.

"Staramy się nawiązać kontakt. Zapobiegliśmy już wyjazdowi wielu młodych ludzi do Syrii, teraz są w naszym ośrodku i studiują" - powiedział imam.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy