Reklama

Odpowiedź Unii Europejskiej na zamachy w Brukseli

W odpowiedzi na wtorkowe zamachy w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zapowiedzieli w czwartek przyśpieszenie wymiany informacji między służbami oraz pilne wdrożenie systemu wymiany danych pasażerów PNR.

"Będziemy wymieniać się informacjami szybciej niż obecnie i już wkrótce wdrożymy system PNR. Szybko musimy zakończyć prace nad przepisami o zwalczaniu terroryzmu. Nie potrzebujemy nowych planów, ale szybkiej realizacji tych, które już uzgodniliśmy" - oświadczył minister sprawującej przewodnictwo w UE Holandii Ronald Plasterk po nadzwyczajnym spotkaniu szefów resortów spraw wewnętrznych.

Belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens powiedział, że konieczne jest szybkie zapewnienie "interoperacyjności baz danych", jak System Informacyjny Schengen i bazy danych Interpolu.

Reklama

Codzienna wymiana informacji

"Ważna jest także pełna wymiana informacji między wymiarami sprawiedliwości, i to codziennie. Po tym, co wydarzyło się w Paryżu (w ub. roku - PAP) i w Brukseli, wiemy, jak bardzo ważne jest to, by nasze służby wymieniały się koniecznymi informacjami" - mówił. Dodał, że bardzo dobre efekty przynosi także powoływanie wspólnych zespołów dochodzeniowych.

We wspólnym oświadczeniu, które przyjęli ministrowie, podkreślono, że celem jest przyjęcie dyrektywy o PNR w kwietniu. Nowe prawo ma nakładać na przewoźników lotniczych obowiązek przekazywania władzom państw Unii rutynowo zbieranych danych dotyczących pasażerów wjeżdżających na terytorium UE lub je opuszczających.

Przepisy czekają na ostateczne zatwierdzenie przez rządy państw UE oraz Parlament Europejski.

Ministrowie chcą też, by służby uzyskały większy dostęp do danych telekomunikacyjnych. W oświadczeniu zapisano,  że do czerwca br. kraje unijne postarają się znaleźć sposób na to, by umożliwić policji i służbom szybszy i bardziej efektywny dostęp do "dowodów cyfrowych poprzez intensywniejszą współpracę z krajami trzecimi oraz dostawcami usług, którzy są aktywni na terytorium Europy".

Jak wyjaśnił belgijski minister na konferencji prasowej, chodzi o współpracę z międzynarodowymi dostawcami usług telekomunikacyjnych, aby uzyskać dostęp do danych o "nieklasycznych sposobach komunikowania się", np. rozmów za pośrednictwem Skype'a czy Vibera.

W oświadczeniu potwierdzono też wolę szybkiego zakończenia prac nad wspólnymi przepisami o walce z terroryzmem, wprowadzeniem systematycznych kontroli wszystkich osób przekraczających zewnętrzne granice UE, przepisami zaostrzającymi dostęp do broni palnej oraz nad rozszerzeniem europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych na obywateli państw trzecich.

"Ludzie są zmęczeni i przestraszeni"

Unia chce też zwiększyć zdolność reagowania na zagrożenia dla systemów transportowych m.in. poprzez lepszą wymianę informacji z przewoźnikami i operatorami sieci transportu oraz pomiędzy nimi.

Unijny komisarz spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos przyznał, że już po raz kolejny ministrowie zapowiadają wzmocnienie walki z terroryzmem. Podobne nadzwyczajne spotkanie odbyło się też w listopadzie ub. roku po zamachach w Paryżu.

"Powtarzamy się (...) Ludzie są zmęczeni i przestraszeni" - powiedział komisarz na konferencji prasowej. "Coś musi się zmienić" - dodał. "Obawiam się, że czasem brakuje woli politycznej, koordynacji i w niektórych przypadkach brakuje zaufania" - ocenił Awramopulos, apelując o rzeczywiste wdrożenie wszystkich uzgodnień o wzmocnieniu wymiany informacji wywiadowczych i współpracy w dziedzinie walki z terroryzmem, ale także przestrzegania obowiązujących przepisów, jak np. dotyczących dostępu do materiałów służących do konstrukcji ładunków wybuchowych. "To moment, w którym trzeba wykazać się odpowiedzialnością" - powiedział komisarz.

Z Brukseli Anna Widzyk

PAP

Reklama

Reklama

Reklama