Reklama

Malezyjski samolot zestrzelony na Ukrainie

Tragiczny lot MH17: Fragmenty rakiety BUK w ciałach ofiar

Fragmenty rakiety BUK znaleziono w ciałach ofiar katastrofy samolotu MH17, który rozbił się w zeszłym roku na wschodniej Ukrainie. Informują o tym holenderskie media, powołując się na wypowiedzi ukraińskiego śledczego Wasilija Wowka. Brał on udział w pracach międzynarodowych ekspertów na miejscu tragedii.

Wowk razem z innymi śledczymi - z Australii, Holandii i Ukrainy - porównał odłamki znalezione w ciałach ofiar z materiałami, z których wykonana jest typowa rakieta BUK. Jego zdaniem, były one takie same. Zostały oddane do dalszej analizy. 

Ekspert nie ma wątpliwości, że samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony rakietą systemu Buk, przywiezioną z Rosji. Nie mówi on otwarcie, kto to zrobił, ale daje wyraźnie do zrozumienia, że "rosyjskie ministerstwo obrony musiało o tym wiedzieć", co wskazywałoby na to, że rakietę wystrzelili prorosyjscy separatyści. 

Reklama

Śledczy zajmujący się badaniem katastrofy już w połowie sierpnia informowali, że na miejscu tragedii znaleziono części mogące należeć do rosyjskiej rakiety przeciwlotniczej. 

13 października Holenderska Rada do spraw Bezpieczeństwa ma przedstawić raport o okolicznościach tragedii z lipca 2014 roku. Zginęło wtedy około 300 osób, w większości Holendrów. 

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: lot mh17

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy