Reklama

HiT to nie wszystko. Co czeka uczniów w roku szkolnym 2022/2023?

Uczniowie polskich szkół muszą przygotować się na niemałe zmiany. Nowy przedmiot historia i teraźniejszość (HiT), nowości w zakresie edukacji bezpieczeństwa i funkcja pedagoga specjalnego – m.in. takie zmiany obowiązywać będą w roku szkolnym 2022/2023. Ministerstwo Nauki i Edukacji, odpowiadając na potrzeby rynku pracy, zaktualizowało także listę zawodów w szkołach branżowych. Co nowego czeka uczniów od 1 września 2022 roku?

Jedną z największych zmian w podstawie programowej kształcenia w Polsce jest wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych - historii i teraźniejszości. Nowy przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie i będzie obejmował trzy godziny tygodniowo. O budzącym kontrowersje podręczniku do historii i teraźniejszości z jego autorem rozmawiał redaktor naczelny Interii Piotr Witwicki

Sam przedmiot historia i teraźniejszość zgodnie z zapowiedziami obejmować ma zagadnienia związane z najważniejszymi wydarzeniami i procesami w okresie od 1945 roku do 2015 roku. Uczniowie od pierwszej klasy szkoły ponadpodstawowej będą poznawać strefę polityczną, społeczną, gospodarczą, a także kulturalną. 

Reklama

"Celem wprowadzenia nowego przedmiotu na początku kształcenia w szkołach ponadpodstawowych jest poprawa znajomości historii najnowszej wśród młodzieży szkolnej, lepsze przygotowanie do rozumienia współczesności oraz do świadomego i odpowiedzialnego udziału w życiu publicznym" - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.  

Rok szkolny. Nowości w edukacji dla bezpieczeństwa 

Zmiany w roku szkolnym 2022/2023 obejmą także edukację dla bezpieczeństwa. Nauka zostanie wzbogacona m.in. o ćwiczenia strzeleckie, które w szkołach podstawowych będą teoretyczne, a w szkołach ponadpodstawowych - praktyczne, z wykorzystaniem np. broni kulowej, pneumatycznej czy repliki broni strzeleckiej.  

Ministerstwo Edukacji i Nauki przewiduje dwuletni okres przejściowy dla zajęć z wykorzystaniem broni. Jednak już od roku szkolnego 2024/2025 zajęcia praktyczne w tym zakresie będą obowiązkowe.  

Rozpoczęcie roku szkolnego. Nowe zawody w szkolnictwie branżowym  

W roku szkolnym 2022/2023 w szkołach branżowych pojawi się możliwość kształcenia w sześciu nowych zawodach: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, technik izolacji przemysłowych, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik elektroautomatyk okrętowy oraz technik przemysłu jachtowego.  

Jak podkreśla resort, zawody zostały wprowadzone w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy.  

Nowa funkcja w szkole od 1 września - pedagog specjalny

Od 1 września uczniowie będą mieli szansę spotkać się z nową osobą w szkole - pedagogiem specjalnym

Zadaniem pedagogów specjalnych ma być uzupełnienie zadań "realizowanych przez innych nauczycieli specjalistów w zakresie rozpoznawania specjalnych potrzeb edukacyjnych lub wychowanków oraz planowania dla nich wsparcia odpowiadającego ich potrzebom rozwojowym i edukacyjnym".  

Gorące posiłki dla uczniów

Szkoły podstawowe już od 1 września 2022 roku mają obowiązek zapewniać uczniom jeden gorący posiłek w szkole, a także miejsce, w którym dzieci mogą zjeść. 

"Korzystanie z tego posiłku będzie dobrowolne i odpłatne, a kwestie ponoszenia kosztów pozostają bez zmian" - informuje ministerstwo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkoła | rok szkolny 2022/2023 | MEN | Historia i teraźniejszość

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy