Reklama

W poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki

Piotr Żuchowski: "Złoty pociąg" będzie własnością Skarbu Państwa

Generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski zastrzegł, że "złoty pociąg", jeśli zostanie odnaleziony, będzie własnością Skarbu Państwa.

Nikt nie zna zawartości wagonów, ukrytych gdzieś na Dolnym Śląsku, ale Światowy Kongres Żydów już zastrzega, że mogą to być rzeczy należące do Żydów. Wcześniej w rosyjskich mediach pojawiła się wypowiedź prawnika, który dowodził, że zawartość pociągu może należeć do Rosji - jako prawnego sukcesora Związku Radzieckiego, uczestnika antyhitlerowskiej koalicji. 

"Analiza, którą przeprowadzili nasi prawnicy dość jednoznacznie stwierdza, że pociąg, jeżeli zostanie znaleziony, jeżeli nie pojawią się osoby, które będą mogły udowodnić swoje właścicielstwo, będzie własnością Skarbu Państwa" - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Żuchowski. 

Reklama

Generalny konserwator zabytków przewiduje, że zawartość pociągu poznamy nie wcześniej, niż za kilka miesięcy. Podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczne dotarcie do znaleziska, a następnie zabezpieczenie go. 

"Kontury, które pokazują pociąg"

"Ja nie wiem, w jakim on jest stanie, nie wiadomo też, co znajduje się w środku" - powiedział. Jego zdaniem mogą to być na przykład niebezpieczne związki chemiczne. "Ja osobiście nie wierzę w słynne złoto Wrocławia, bo takie złoto można by wywieźć w kilku pomniejszych transportach i myślę, że tak uczyniono" - dodał.

Piotr Żuchowski wierzy natomiast w istnienie samego pociągu. Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że do tej pory sprawy dotyczące ewentualnych znalezisk były zgłaszane przez osoby mało wiarygodne, albo przekazywano je ustnie i wycofywano się, gdy trzeba było złożyć pisemne zgłoszenie. W tym przypadku jest oficjalne zgłoszenie ze wskazaniem miejsca oraz żądaniem 10 procent znaleźnego.

To - zdaniem generalnego konserwatora zabytków - uwiarygadnia całą sprawę. Tak samo jak badania georadarowe. "Ja to widziałem, trochę przypomina to malarstwo secesyjne, ale można było zobaczyć tam kontury, które pokazują pociąg" - powiedział Piotr Żuchowski.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy