Reklama

Wojna w Ukrainie. Borrell: Rosjanie masowo bombardują, niszcząc wszystko

- Widzimy dziś paskudne oblicze wojny wybuchającej na naszych granicach. Rosjanie bombardują i ostrzeliwują wszystko - powiedział w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że wojna w Ukrainie jest wojną Putina i on musi ją zatrzymać.

- Widzimy dziś paskudne oblicze wojny wybuchającej na naszych granicach. Rosjanie bombardują i ostrzeliwują wszystko. To barbarzyński sposób prowadzenia wojny - powiedział Hiszpan przed spotkaniem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Dodał, że wojna w Ukrainie jest wojną Putina i on musi ją zatrzymać.

- Ta wojna z wyboru ma przerażające konsekwencje dla prawdziwych ludzi, matek, ojców, dzieci. Musi się zakończyć - powiedział Blinken, dodając że stawką wojny jest nie tylko życie ludzi, ale cały porządek ustanowiony po II wojnie światowej.

Reklama

- Jeśli pozwolimy, by te zasady były naruszane, tak jak Rosja robi to teraz, z bezkarnością, otworzymy całą puszkę Pandory kłopotów nie tylko dla nas, ale dla całego świata - zaznaczył szef dyplomacji USA. Wyraził jednocześnie przekonanie, że współpraca USA z UE zapewni, że Rosja zapłaci za swoje działania.

Blinken spotkał się wcześniej w Brukseli z szefami dyplomacji państw NATO oraz G7. Po posiedzeniu unijnej Rady do Spraw Zagranicznych odbędzie również rozmowę z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Wojna w Ukrainie. ONZ potwierdza śmierć 331 cywilów na Ukrainie od początku wojny

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało w piątek, że potwierdziło w Ukrainie śmierć 331 cywilów, w tym 19 dzieci, od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj. 675 cywilnych osób zostało rannych.

Biuro podkreśliło, że realna liczba ofiar jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Według ONZ większość ofiar śmiertelnych została zabita przez broń wybuchową, taką jak ostrzał ciężkiej artylerii, systemy rakietowe wielostrzałowe oraz naloty rakietowe i powietrzne.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Rosja | wojna rosja ukraina | Josep Borrell

Reklama

Reklama

Reklama