Reklama

Ursula von der Leyen: Rosja próbuje wykorzystać gaz jako instrument szantażu

Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do odbiorców w Europie jest kolejną próbą wykorzystania gazu przez Rosję jako instrumentu szantażu - napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w tweecie w środę. Zapewniła, że UE planuje "skoordynowaną akcję" w odpowiedzi na decyzję Moskwy.

"Jesteśmy przygotowani na wstrzymanie dostaw gazu do odbiorców w Europie przez Rosję" - zapewniła Ursula von der Leyen.

Szefowa KE przekazała, że państwa członkowskie wprowadziły plany awaryjne na taki właśnie scenariusz, a Komisja współpracowała z nimi w koordynacji i solidarności".

"Właśnie odbywa się spotkanie grupy koordynacyjnej ds. gazu. Planujemy naszą skoordynowaną reakcję UE" - podsumowała.

Gazprom zakręcił kurek z gazem

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Poinformowano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty w rublach za gaz z kontraktu jamalskiego.

Reklama

Od środowego poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony - powiedziała w Programie Pierwszym Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa resortu zapewniła, że Polska jest przygotowana na zupełne odcięcie dopływu rosyjskich surowców, a pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podkreślił, że wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej pory.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ursula von der Leyen | Komisja Europejska | gaz | Gazprom | Rosja | wstrzymanie gazu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy