Reklama

Unia Europejska przedłuża ważność "paszportów covidowych"

Parlament Europejski i państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w poniedziałek, że przedłużą o rok rozporządzenie ws. ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID-19 na podróże wewnątrz UE. Przepisy o "paszporcie covidowym" będą ważne do końca czerwca 2023 roku.

Jak wyjaśnili przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, "ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się w przypadku pojawienia się nowego niepokojącego wariantu COVID-19". 

Rozporządzenie przedłużające ważność certyfikatu, potwierdzającego szczepienie przeciwko koronawirusowi, negatywny wynik testu lub przebycie infekcji w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, weszło w życie 1 lipca 2021 roku i miało wygasnąć 30 lipca br.

Komisarz UE: Jesteśmy zdeterminowani, aby wrócić do nieograniczonego przemieszczania się

Komisja Europejska zaproponowała w lutym przedłużenie go o rok. - Sytuacja epidemiologiczna może się szybko zmienić, a cyfrowy certyfikat COVID jest kluczowym instrumentem pomagającym nam w przezwyciężaniu zmiennych sytuacji - wyjaśnił unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Reklama

Jak dodał, Wspólnota "jest zdeterminowana, aby powrócić do nieograniczonego swobodnego przemieszczania się". - Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję podjętą przez niektóre państwa członkowskie o zniesieniu wszystkich ograniczeń w podróżowaniu - ocenił.

Ważność "paszportów covidowych". Decyzja musi zostać zatwierdzona

Reynders przypomniał jednak, że "osiągnięte dziś porozumienie pomoże nam w dalszym ułatwianiu swobodnego i bezpiecznego podróżowania, jeśli wzrost liczby infekcji zmusi państwa członkowskie do tymczasowego przywrócenia ograniczeń".

Decyzja podjęta w poniedziałek musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, aby nowe reguły mogły wejść w życie przed 30 czerwca.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: paszporty covidowe | COVID-19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy