Reklama

Specjalna komisja Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa podjęła pierwsze decyzje

We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie nowej komisji śledczej Parlamentu Europejskiego ds. wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegujących. Przewodniczącym komisji został Jeroen Lenaers z EPL.

Posiedzenie inauguracyjne nowej komisji w Parlamencie Europejskim, której zadaniem jest zbadanie sprawy stosowania oprogramowania Pegasus i innych programów szpiegowskich, odbyło się 19 kwietnia. Posłowie wybrali posłów, którzy będą kierować pracami komisji:

  • Przewodniczący: Jeroen Lenaers (EPL)
  • Pierwszy wiceprzewodniczący: Sandor Romai (S&D)
  • Druga wiceprzewodnicząca: Diana Riba i Giner (Zieloni)
  • Trzeci wiceprzewodniczący: Moritz Koerner (Renew)

Pierwsze posiedzenie komisji ds. Pegasusa

Podczas pierwszego spotkania posłowie wysłuchali także ekspertów, którzy przedstawili wyniki swoich badań nad Pegasusem i innymi odpowiednikami oprogramowania szpiegującego.

Reklama

Spotkanie można obejrzeć ponownie w centrum multimedialnym Parlamentu.

- Widzieliśmy wiele przypadków, w których niewinni ludzie, tacy jak dziennikarze i prawnicy, byli celem ataków oprogramowania szpiegującego, i jest to ogromny problem dla demokracji i praworządności. Będziemy teraz zbierać informacje o stosowaniu Pegasusa i innych podobnych programów, a następnie przekształcimy te ustalenia w użyteczne zalecenia - powiedział na posiedzeniu nowo wybrany przewodniczący komisji Jeroen Lenaers. 

Komisja PE ds. Pegasusa

W związku z domniemanym wykorzystaniem oprogramowania szpiegowskiego do inwigilacji Pegasus przeciwko dziennikarzom, politykom, funkcjonariuszom organów ścigania, dyplomatom, prawnikom, przedsiębiorcom, przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego i innym obywatelom, Parlament Europejski podjął w marcu decyzję o powołaniu nowej komisji śledczej. Jej zadaniem będzie zbadanie kwestii wykorzystania Pegasusa i innych programów szpiegowskich do inwigilacji oraz tego, czy ich stosowanie nie naruszyło prawa UE i praw podstawowych.

Komisja ma przedstawić sprawozdanie końcowe po 12 miesiącach.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Parlament Europejski | Pegasus

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy