Reklama

Premier Holandii ujawnił prognozy. Rozmowy o akcesji z kolejnym krajem

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek przed szczytem UE, że według niego jest 50-60 proc. szans na to, iż w przyszłym tygodniu uda się rozwiązać problem blokowania przez Bułgarię rozmów akcesyjnych Macedonii Północnej z Unią Europejską.

- Myślę, że Bułgarzy naciskają teraz na przełom, który następnie musi być jeszcze do zaakceptowania dla Macedonii Północnej - powiedział dziennikarzom Rutte, wchodząc na szczyt UE po rozmowach z przywódcami krajów bałkańskich.

Morawiecki o szczycie UE: Będzie poruszona kwestia przesmyku suwalskiego

Reklama

Na Bałkanach nic nie jest łatwe. Ale myślę, że istnieje 50-60 proc. szans, że w przyszłym tygodniu zobaczymy przełom - powiedział.

Spory historyczne, językowe i tożsamościowe

Bułgaria w 2020 r. zawetowała rozmowy akcesyjne z Macedonią Północną. Sofia nalega bowiem na rozwiązanie sporów historycznych, językowych i tożsamościowych z Macedonią Północną, zanim wyrazi zgodę na rozpoczęcie negocjacji w sprawie przyjęcia do Unii Europejskiej z tym krajem. 

Zagłosowali przeciwko. Ci europosłowie nie chcą Ukrainy w UE

Albania jest również blokowana w tej materii, ponieważ UE chce, żeby rozmowy z oboma krajami rozpoczęły się jednocześnie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy