Reklama

Krzysztof Hetman o KPO: Rządzi Ziobro, a nie Kaczyński czy Morawiecki. Ogon kręci psem

Kiedy Komisja Europejska zaakceptuje polski Krajowy Plan Odbudowy? - Nie ma tu żadnego horyzontu. Horyzont zatrzymuje się na ulicy Nowogrodzkiej i na Ministerstwie Sprawiedliwości - twierdzi europoseł PSL Krzysztof Hetman w rozmowie z Interią. - Na razie się to nie udaje, ponieważ rządzi minister Ziobro, a nie pan Kaczyński czy pan Morawiecki. Widać, że tutaj ogon kręci psem - dodaje. Polityk opozycji w mocnych słowach recenzuje też stanowisko Węgier w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji na Rosję.

Krzysztof Hetman powiedział, że jego zdaniem "Krajowy Plan Odbudowy jest uzgodniony z Komisją Europejską, natomiast rząd premiera Morawieckiego nie jest w stanie spełnić warunków dotyczących praworządności". Chodzi m.in. o likwidację w obecnym kształcie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Kiedy Komisja Europejska zaakceptuje polski KPO? 

- Tylko że to nie jest kwestia zapisu w KPO, a kwestia związana z decyzją polskiego parlamentu - podkreślił europoseł PSL. - Poza tym KE wymaga od polskiego rządu tylko tego, na co ten rząd i tak wyraził zgodę głosem premiera Morawieckiego - dodał.

Pytany o to, kiedy można się spodziewać zaakceptowania przez KE polskiego KPO, Hetman mówił: - Nie ma tu żadnego horyzontu. Horyzont zatrzymuje się na ulicy Nowogrodzkiej i na Ministerstwie Sprawiedliwości.  

Reklama

- Na razie się to nie udaje, ponieważ rządzi minister Ziobro, a nie pan Kaczyński czy pan Morawiecki. Widać, że tutaj ogon kręci psem. Zresztą likwidację Izby Dyscyplinarnej prezes Kaczyński zapowiedział już w połowie ubiegłego roku, więc widać wyraźnie, że jest wola po stronie kierownictwa PiS. Natomiast jest ono zwyczajnie szantażowane przez środowisko i osobiście przez ministra Ziobro - stwierdził Krzysztof Hetman.

Szósty pakiet sankcji. Hetman: Problemem jest postawa Węgier

Europoseł PSL odniósł się także do kwestii szóstego pakietu sankcji na Rosję, nad którym pracuje obecnie UE. Jednym z elementów pakietu, który budzi największe spory, jest zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca roku. Czy takie embargo wejdzie w życie?

- Mam nadzieję, że wejdzie, bo musi wejść - odpowiedział polityk PSL. - Natomiast wielkim problemem zaczyna być postawa Węgier i ich prorosyjski kurs - dodał.

Hetman: Czy Węgry są jeszcze mentalnie po stronie UE?

- Węgry tylko zasłaniają się przesłankami ekonomicznymi, natomiast wyraźnie trzymają stronę Rosji. Ja w ogóle zacząłem się zastanawiać, słuchając różnego rodzaju wypowiedzi najważniejszych węgierskich polityków, czy oni jeszcze mentalnie są po stronie demokracji, po stronie cywilizowanego świata i po stronie w Unii Europejskiej - powiedział europoseł.

- To jest sprawa wyjątkowa - podkreślił Hetman - Mówimy tutaj o wojnie. O tym, że mordowane są kobiety, mordowane są dzieci. Federacja Rosyjska złamała wszelkie zasady prawa międzynarodowego. I to już nie jest tylko kwestia związana z gospodarką, ale z taką zwykłą przyzwoitością, moralnością i empatią.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama