Reklama

Konferencja ws. przyszłości Europy. Sesja plenarna 23 października [OGLĄDAJ]

23 października odbędzie się sesja plenarna Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Po raz pierwszy omówione zostaną pomysły i inicjatywy zgromadzone podczas europejskich paneli obywatelskich, paneli krajowych, Europejskiego Spotkania Młodzieży i pochodzące z platformy cyfrowej.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy zainaugurowała działalność 9 maja. Cykl spotkań obywateli, ekspertów i polityków ma zakończyć raport końcowy przygotowany przez zgromadzenie plenarne Konferencji na wiosnę 2022 roku. Dokument ma być impulsem do wprowadzenia zmian w UE - rozpoczęcia nowych projektów lub inicjatyw, nowych rozporządzeń instytucji unijnych, a nawet zmiany traktatów.

Sesja plenarna Konferencji ws. przyszłości Europy

Posiedzenie plenarne Konferencji z 23 października jest istotne z dwóch powodów. Po pierwsze weźmie w nim udział 80 przedstawicieli europejskich paneli obywatelskich wybranych spośród 800 osób, które zebrały się we wrześniu i październiku w Strasburgu. Po drugie, po raz pierwszy podczas sesji plenarnej omówione zostaną pomysły obywateli pochodzące z różnych forów konferencji w ich obecnym kształcie, podczas gdy równocześnie nadal trwają debaty, wydarzenia i dyskusje online.

Reklama

Posiedzenie plenarne otworzą współprzewodniczący zarządu konferencji: Guy Verhofstadt (Parlament Europejski), sekretarz stanu Gašper Dovžan w imieniu słoweńskiej prezydencji Rady UE oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Šuica. Główne tematy dyskusji to:

- prezentacja pierwszych wrażeń z europejskich paneli obywatelskich przygotowana przez przedstawicieli każdego panelu i współprzewodniczących,

- sprawozdanie przedstawicieli krajowych paneli i uczestników wydarzeń,

- sprawozdanie z Europejskiego Spotkania Młodzieży,

- prezentacja współprzewodniczących na temat sprawozdań okresowych i sytuacji na wielojęzycznej platformie cyfrowej.

Sesja rozpocznie się 23 października o godzinie 9.00 i potrwa do 17.00.

OGLĄDAJ SESJĘ PLENARNĄ KONFERENCJI WS. PRZYSZŁOŚCI EUROPY:

Panele obywatelskie i platforma cyfrowa

Pierwsze sesje czterech europejskich paneli obywatelskich odbyły się w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we wrześniu i październiku 2021 r. W każdym panelu wzięło udział ok. 200 obywateli z różnych państw członkowskich (jedna trzecia z nich to osoby poniżej 25. roku życia). Omówiono tematy wchodzące w zakres kompetencji poszczególnych paneli. Sprawozdania z pierwszych sesji panelów oraz wykazy tematów i podtematów, wybranych przez obywateli do dalszej dyskusji, są dostępne na wielojęzycznej platformie cyfrowej.

15 października opublikowano drugie sprawozdanie na temat wielojęzycznej platformy cyfrowej. Zawiera ono podsumowanie udziału obywateli w platformie od czasu jej uruchomienia 19 kwietnia 2021 r. do 7 września 2021 r. Platforma jest centralnym forum ponadnarodowej demokratycznej debaty na temat konferencji. Odwiedziło ją do tej pory ponad 3 mln osób, a 30 tys. z nich wzięło aktywnie udział w debacie. Omówiono 8 tys. pomysłów i zarejestrowano prawie 3 tys. wydarzeń.

Najpopularniejsze obecnie tematy dyskusji między uczestnikami to demokracja europejska oraz zmiana klimatu i środowisko. Obywatele ze wszystkich krajów UE przedstawili również wiele pomysłów na inne tematy.

materiały prasowe/INTERIA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy