Reklama

Bloomberg: Niemcy gotowe na stopniowo wprowadzane embargo na rosyjską ropę

Niemcy są gotowe poprzeć embargo na rosyjską ropę pod warunkiem, że zakaz handlu tym surowcem będzie wprowadzany stopniowo - doniósł w środę Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Źródła Bloomberga przekazały, że toczą się rozmowy dotyczące szóstego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji, a kraje członkowskie "starają się reagować na zaostrzający się kryzys energetyczny", wskutek którego Kreml wstrzymał dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

"Berlin poparłby raczej stopniowe nakładanie sankcji na ropę naftową niż inne z dyskutowanych opcji, takich jak ograniczenie cen lub mechanizmy płatności, które zatrzymywałyby część dochodów Moskwy" - napisał Bloomberg.

"Zakazowi musiałby towarzyszyć okres przejściowy" - uważają rozmówcy agencji. "UE przyjęła podobne, opóźnione podejście, gdy zakazała węgla na początku tego miesiąca" - przypomniał Bloomberg.

Reklama

Bloomberg: W najbliższych dniach konsultacje z państwami członkowskimi

Zdaniem Bloomberga "nowe stanowisko Niemiec oznacza znaczącą zmianę w kraju, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że jakiekolwiek działania w sprawie dostaw energii zaszkodzą Europie bardziej niż Rosji". "Jest to również sygnał, że Niemcy czują się znacznie bardziej przygotowane do korzystania z alternatywnych źródeł zaopatrzenia w ropę naftową" - dodano w publikacji.

Zgodnie z doniesieniami źródeł agencji, Unia pracuje obecnie nad szóstym pakietem sankcji, a w ciągu "najbliższych kilku dni" mają się odbyć konsultacje z państwami członkowskimi. Formalne propozycje mogą zostać przedstawione do zatwierdzenia już w przyszłym tygodniu. "Jedna z osób powiedziała, że nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie mechanizmu sankcji wobec ropy naftowej" - podkreślił Bloomberg.

Niemieckie ministerstwo gospodarki odmówiło Bloombergowi komentarza. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Rosja | sankcje wobec Rosji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy