Reklama

Polska płatnikiem netto UE? Jadwiga Emilewicz: Trudna sytuacja

"Nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji w UE" - mówi w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" wicepremier Jadwiga Emilewicz. Jak dodaje, nasza część Europy, choć rozwija się bardzo szybko, nadal goni peleton "starej" Unii.

Wicepremier, minister rozwoju została zapytana w rozmowie z "DGP" o Fundusz Odbudowy UE, którego projekt ma przedstawić w środę (27 maja) Komisja Europejska.

"Szykujemy się do dyskusji"

Wykluczyła sytuację, w której Polska mogłaby znaleźć się wśród płatników netto Funduszu. "To bardzo trudna sytuacja. Czekamy na oficjalne stanowisko Komisji Europejskiej. Szykujemy się do dyskusji w tej sprawie" - podkreśliła.

Jak dodała, musimy sobie odpowiedzieć, po co jest ten fundusz. "Z perspektywy Polski podkreślamy, że żadnego europejskiego programu gospodarczego nie można separować od bieżącej sytuacji. Ale stopień dotknięcia kraju przez COVID-19 nie może być jedynym kryterium rozdziału środków. Różne państwa w różnym stanie wchodziły w epidemię" - przypomniała Emilewicz.

Reklama

"Gonimy "starą" Unię"

Zwróciła uwagę, że jeśli chodzi o poziom dochodów w relacji do PKB, Polska nie jest liderem stawki. 

"Wykluczanie nas z tej formy pomocy jest dla nas niezrozumiałe. Ponadto równolegle dyskutujemy na temat wieloletnich ram finansowych. Na pewno nie może być tak, że COVID-19 ma być pretekstem do zerwania polityki konwergencji" - zaznaczyła minister rozwoju. 

"Nasza część Europy, choć rozwija się bardzo szybko, nadal goni peleton "starej" Unii. Byłoby bardzo źle, gdyby ci goniący zostali teraz administracyjnie cofnięci" - dodała. 

Przypomnijmy, że płatnik netto to kraj członkowski, którego wpłaty do budżetu ogólnego są większe od świadczeń z niego otrzymywanych.

***

#POMAGAMINTERIA

Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>

WESPRZYJ ZBIÓRKĘ >>>


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy