Reklama

Morawiecki: Nie akceptujemy propozycji w sprawie unijnego budżetu

"Nie akceptujemy propozycji prezydencji fińskiej w sprawie unijnego budżetu; to nie jest żadne pole do kompromisu" - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. "Polityki traktatowe, czyli polityka rolna i polityka spójności, muszą być zabezpieczone" - dodał.

Morawiecki zaznaczył, wchodząc do budynku Rady Europejskiej, że w kontekście negocjacji unijnego budżetu według Polski konieczne jest znalezienie nowych źródeł finansowania priorytetów UE; wymienił m.in. podatek lotniczy, podatek od transakcji finansowych czy podatek cyfrowy.

Zaznaczył, że Polska nie akceptuje aktualnej propozycji fińskiej prezydencji w kwestii unijnego budżetu. "Pokazujemy, że to nie jest żadne pole do kompromisu. Pokazujemy też, jak skutecznie zrekonstruowaliśmy "grupę przyjaciół spójności"" - powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że "wszystkie polityki traktatowe, czyli rolna, która ma dążyć do wyrównania dopłat dla rolników polskich w porównaniu do rolników zachodnioeuropejskich, czy polityka spójności muszą być zabezpieczone". 

Reklama

Morawiecki o klimacie

"Wszelkie nowe umowy, które mogą prowadzić do neutralności klimatycznej, muszą zabezpieczać polskie interesy"- dodał. 

"Żaden z wielkich podmiotów międzynarodowych, czyli ani Chiny, ani Indie, ani Stany Zjednoczone, ani Ameryka Łacińska nie przyjmują na siebie dodatkowych celów klimatycznych, a wiec musimy wypracować odpowiednie mechanizmy kompensacji, które będą zabezpieczały interesy polskich obywateli i polskich firm" - oświadczył szef polskiego rządu.

"Polska tutaj twardo broni naszych interesów" - podkreślił Morawiecki.

Na poprzednim szczycie UE we wrześniu Polska wraz z kilkoma innymi krajami zablokowała zapis konkluzji dotyczący neutralności klimatycznej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama