Reklama

Raport Legionu Chrystusa: 27 księży-pedofilów skrzywdziło 170 ofiar

Zgromadzenie Legion Chrystusa opublikowało raport "Ujawnić prawdę, uczynić sprawiedliwość, uzdrowić" na temat pedofilii w swoich szeregach. Ogłosiło, że 27 jego księży dopuściło się wykorzystywania seksualnego, którego ofiarami padło 170 nieletnich. 60 dzieci wykorzystał założyciel zgromadzenia ksiądz Marcial Maciel Degollado.

Proceder wykorzystywania, którego dopuszczał się przez dekady zmarły w 2008 roku meksykański kapłan, uważany jest za największy skandal pedofilski w Kościele katolickim.

Obecne w wielu krajach zgromadzenie opublikowało w poniedziałek raport "Ujawnić prawdę, uczynić sprawiedliwość, uzdrowić", który jest kolejnym krokiem na trwającej od kilku lat drodze do przejrzystości. Celem dokumentu - wyjaśniono - jest dalsze podążanie "ścieżką prośby o przebaczenie i zainicjowanie licznych przedsięwzięć na rzecz ochrony nieletnich".

W raporcie ogłoszone zostały nazwiska księży Legionu Chrystusa, którzy dopuścili się czynów pedofilii w ciągu 70 lat; to 27 kapłanów na 1380 wszystkich wyświęconych, a zatem - jak podkreślono - dwa procent.

Reklama

Ilu dosięgła sprawiedliwość?

Trzech spośród tych sprawców zmarło bez osądzenia przez wymiar sprawiedliwości, dwóch zostało skazanych w procesach karnych. Jak podkreślono, pozostali księża-pedofile nie zostali postawieni przed sądem z różnych powodów, na przykład z racji różnego prawodawstwa w poszczególnych krajach.

Jeśli chodzi o procesy kanoniczne, to dwóch sprawców nie zostało osądzonych przed kościelnym wymiarem sprawiedliwości, 16 ukarano, a osiem postępowań trwa.

Ofiary pedofilii w zgromadzeniu to 170 nieletnich, w większości chłopców. Prawie jedną trzecią wykorzystywał założyciel zgromadzenia. Jedyna kara, jaka spotkała księdza Marciala Maciela Degollada, to wydany w 2006 roku przez Benedykta XVI zakaz pełnienia posługi i zalecenie życia w ciszy i modlitwie.

Pierwszy raport o dziesięcioleciach skandalu pedofilii w zgromadzeniu został opublikowany w 2019 roku, gdy papież Franciszek zdjął tajemnicę papieską w sprawach dotyczących przypadków nadużyć.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy