Reklama

Ostre słowa papieża na temat pedofilii. "To jest skandal"

- Ten skandal przywołuje na myśl ofiary składane z dzieci, jak robili to poganie - powiedział papież Franciszek o problemie pedofilii w Kościele.

W czasie sobotniego spotkania, o którym Watykan poinformował we wtorek, Franciszek powiedział seminarzystom: "Znacie statystyki; 2 procent nadużyć, do jakich doszło, popełnili księża".

Jak zaznaczył papież, ktoś mógłby powiedzieć, że "to mało".

"Nie. Bo jeśli nawet byłby to jeden ksiądz, to jest to potworne. Nie usprawiedliwiajmy się, że to tylko 2 proc. 70 proc. nadużyć popełnianych jest w rodzinach i w dzielnicy, w salach gimnastycznych, przez trenerów, w szkołach" - oświadczył papież.

"To jest skandal, ale skandal na skalę światową, który przywołuje mi na myśl ofiary składane z dzieci, jak robili to poganie" - stwierdził Franciszek, którego słowa przytoczyło watykańskie biuro prasowe.

Reklama

Papież radził seminarzystom: "W tej sprawie mówcie jasno; jeśli widzicie coś takiego, natychmiast do biskupa, by pomóc temu bratu - sprawcy".

"Natychmiast do biskupa" - powtórzył.

Franciszek ujawnił: "Kilka dni wcześniej musiałem, z Rzymu, zawiesić święcenia kapłańskie na innym kontynencie". Następnie zapytał: "Co ma w głowie biskup i ci nauczyciele, którzy przedstawiają biskupowi taką osobę?".

"Wiadomości, jakie napłynęły, były straszne" - wyjawił papież, nie podając szczegółów.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama