Reklama

Komisja ds. pedofilii: Zawiadomienie do prokuratury w sprawie sześciu księży, w tym kard. Dziwisza

Zawiadomienie w sprawie sześciu duchownych, którzy mieli nie poinformować organów ścigania o wykorzystywaniu dzieci przez podległe im osoby skierowała do prokuratury Państwowa Komisja ds. Pedofilii - wynika z informacji przekazanych przez tę komisję. Z pisma do adwokata jednego z pokrzywdzonych wynika, że chodzi m.in. o kardynała Stanisława Dziwisza.

"W ramach prowadzonych działań Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała do Prokuratury Generalnej m.in. dwa zawiadomienia dotyczące sześciu osób duchownych. Komisja wnioskuje o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania, mimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe" - poinformowała komisja w przekazanej informacji.

- Jest mowa o karalnym niezawiadomieniu o przestępstwie - mówi w rozmowie z Polsat News rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie Wojciech Mularczyk.

Cztery z sześciu nazwisk potwierdza pismo Komisji do adwokata jednego z pokrzywdzonych. Jak czytamy, "Komisja (...) skierowała we własnym zakresie zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przez Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera czynów stypizowanych w przepisie art. 250 par 1 k.k.".

Reklama

"Duchowni posiadali wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci"

Jak potwierdził Wojciech Mularczyk, korespondencja przyszła "dzisiaj z Prokuratury Krajowej, z Departamentu Postępowania Przygotowawczego, od wiceprzewodniczącego Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15" i składa się z dwóch pism - z 25 lutego i 2 marca. - Pisma te wskazują na możliwość popełnienia przestępstwa z art. 240 (Kodeksu karnego) - chodzi o karalne niezawiadomienie o przestępstwie - dodał rzecznik. 

Jak zaznaczono w dokumentach, komisja po zapoznaniu się z posiadanymi materiałami stwierdziła, że wskazani duchowni posiadali wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych. Urząd podkreślił, że nie ma przeszkód formalnych, by osoby te mogły zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Zobacz też: Sprawy osób duchownych budzą szczególne zainteresowanie

Komisja podkreśliła, że stoi na straży interesu społecznego, dbając o sprawiedliwość dla poszkodowanych przestępstwem pedofilii. Urząd wysłał już 84 zawiadomienia do prokuratury, w tym 34 w związku z niezawiadamianiem o przestępstwach. 

Centrum Informacyjno-Medialne diecezji bielsko-żywieckiej poinformowało, że dotychczas "nie wpłynęła żadna informacja z określeniem zarzutów odnośnie jakiejkolwiek sprawy", a biskupi są "w pełni do dyspozycji prokuratury".


Interia/Polsat News/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy