Reklama

Kardynał Pell winny pedofilii. Zostanie w areszcie do czerwca

Australijski kardynał George Pell, który obecnie przebywa w areszcie w Melbourne i czeka na wyrok po tym, jak został uznany za winnego pedofilii, zostanie tam przez co najmniej trzy miesiące - poinformowała włoski dziennik "La Repubblica". Dopiero w czerwcu zostanie rozpatrzona jego apelacja.

Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii oraz jeden z najbliższych współpracowników i doradców papieża Franciszka został osadzony w areszcie pod koniec lutego. Wcześniej ława przysięgłych sądu stanu Wiktoria w Australii jednomyślnie uznała go za winnego czynów pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców w 1996 r.

Dostojnikowi Kościoła grozi 50 lat więzienia

Do napaści seksualnej doszło - według aktu oskarżenia - w zakrystii katedry w Melbourne. Kardynałowi Pellowi, najwyższemu rangą dostojnikowi Kościoła sądzonemu i aresztowanemu za pedofilię, grozi do 50 lat więzienia. Od początku twierdzi on, że jest niewinny. 

Reklama

Wyrok sądu pierwszej instancji ma zapaść 13 marca.

Apelacja

Dostojnik, przebywający według australijskich mediów w jednoosobowej, pilnie strzeżonej celi, odwołał się od decyzji sądu zaraz po jej ogłoszeniu. 

W apelacji argumentuje, że w czasie jego procesu doszło do zasadniczych uchybień i że nie pozwolono mu udowodnić niewinności przed ławą przysięgłych. Ponadto kwestionuje uznanie jego winy na podstawie zeznań tylko jednej ofiary. Drugi mężczyzna zmarł w 2014 r.

Postępowanie kanoniczne

Według rzymskiego dziennika, apelacja Pella zostanie rozpatrzona 5 i 6 czerwca, co oznacza, że do tego czasu pozostanie on w areszcie.

W reakcji na decyzję sądu w Melbourne Watykan zapowiedział już, że Kongregacja Nauki Wiary otworzy postępowanie kanoniczne w sprawie emerytowanego metropolity Melbourne i Sydney. Może ono zakończyć się usunięciem Pella ze stanu kapłańskiego. Kardynał otrzymał od papieża zakaz publicznego pełnienia posługi.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy