Reklama

Sensacyjne filmy szkoleniowe Państwa Islamskiego

​Brytyjska telewizja Sky weszła w posiadanie sensacyjnych filmów szkoleniowych Państwa Islamskiego. To cały twardy dysk komputera z kopią materiałów filmowych, zatrzymany na granicy Turcji i przekazany jej przez Wolną Armię Syryjską.

​Brytyjska telewizja Sky weszła w posiadanie sensacyjnych filmów szkoleniowych Państwa Islamskiego. To cały twardy dysk komputera z kopią materiałów filmowych, zatrzymany na granicy Turcji i przekazany jej przez Wolną Armię Syryjską.Dysk zawiera materiał nakręcony w, jak to określa Sky, "politechnice dżihadu". Istnieje ona w Rakce w Syrii, gdzie eksperci-pirotechnicy Państwa Islamskiego z różnych krajów dzielą się swoją wiedzą i opracowują nowe konstrukcje. 

Są wśród nich domowego pomysłu systemy zdalnego sterowania samochodem dla tych państw, gdzie trudniej o zamachowców-samobójców. Dżihadyści są nawet w stanie zbudować podgrzewanego manekina z laserowymi "oczyma" - po to, by oszukać urządzenia noktowizyjne, że w pojeżdzie jest kierowca. Mają też do dyspozycji liczne, pozostałe po wielu wojnach rakiety przeciwlotnicze, i potrafili dorobić do nich brakujące baterie termiczne, naprowadzające je na cel. 

Reklama

"Jeśli to, co pokazaliście w swoim reportażu, to prawda, to gramy w zupełnie nowej lidze" - powiedział telewizji Sky były dowódca RAF, Sir Michael Graydon. 

"Wydaje się, że jest to kopalnia złota dla wywiadu" - dodał oficer. Autorzy reportażu podejrzewają, że przekazany im twardy dysk to tylko jedna z wielu kopii, rozesłanych po świecie przez Państwo Islamskie. 

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy